Zakletá do příběhu!

18. května 2018 v 17:45 | Evča |  recenze
Už ani nevím, jak jsem se k této knize dostala. Pokud mě nějaký titul zaujme, napíšu si ho prostě do mobilu do poznámek, a když se potom ocitnu v knihovně, procházím svoje seznamy a tyto knihy hledám. Nemůžu si vzpomenout, kdo mi doporučil Zakletou, kde jsem ji zahlédla, kde jsem o ní četla, proč se ocitla na mém seznamu, každopádně to bylo docela nevšední čtení.
Ačkoli jsem ji našla pod signaturou oznamující, že se bude jednat o fantasy, tak docela mi nepřišlo, že by se dala zařadit čistě do tohoto žánru. Napůl fantasy, napůl vyprávění mladíka, který žije v našem světě. Napůl kouzla, napůl zázraky soudobé techniky.

Orson Scott Card: Zakletá

V této knize ožívá pohádka, nebo spíše mýtus, o zakleté princezně, kterou hlídá nestvůra, ovládaná zlou čarodějnicí. Jako začátek pohádky by to bylo docela ucházející, kdyby se příběh neodehrával v dnešní době, v Rusku krátce po revoluci, a zachráncem nebyl celkem obyčejný mladík, student, jenž se věnuje teoriím vzniku pohádek, jeho snem je získat vytoužený doktorát, oženit se se svou snoubenkou a vrátit se do Ameriky, kam s rodiči emigroval během stalinského teroru.


Co se stane dál, když tento intelektuál krásnou princeznu vzbudí a zjistí, že se s ní teď musí oženit, ačkoli při pohledu na něj není dívka zrovna nadšená, protože čekala rytíře? A on přece miluje jinou! Jak se bude chovat v její zemi, o níž nikdy neslyšel, v království, na které dějiny zapomněly? Spolu s princeznou se vrátil v čase do devátého století. Ještěže jako lingvista ovládá staroslověnštinu! I král, dívčin otec, je zklamaný. A co náš svět, co mladíkova snoubenka? Proč se najednou musí přizpůsobit tomu, co se od něj čeká? Netrvá dlouho a začnou mu ukládat o život. Lidé jsou navíc vyděšení, protože za celým princezniným únosem se skrývá obávaná Baba Jaga, kterou nelze porazit, a jejíž jméno se nevyslovuje (haha, takový čaroděj tu už jednou byl).
Nebo si snad princezna povede lépe v našem světě? I k tomu dojde. A co se stane, až hlavní hrdina začne litovat, že tuhle povýšenou a chladnou krasavici vůbec zachraňoval?

Jde spíše o oddechové romantické čtení, ale knihu jsem zhltla během jednoho dne. Podivovala jsem se nad úplně jinou realitou pohádkového světa, ve kterém sice byly kouzla a čáry, ale lidé pořád stejně pokrytečtí a vulgární, zablešení a omezení.(Tedy, ne že by dnes byli lidé takoví, ale ty blechy mi nedají spát, to se prostě v pohádkách nedělá, taky by v nich podle mě nemělo být nic ohledně pohlavních orgánů a jejich všemožných výměšků, ale tohle prostě NENÍ pohádka!)

Každopádně to pro mě bylo příjemné čtení a musím říct, že jsem se s podobnou knížkou dlouho nesetkala, snad možná nikdy. Rozhodně doporučuji, pokud si chcete trochu odpočinout, a pokud vám vysloveně nevadí fantasy a blechy v královských postelích. (Nebo pohlavní orgány.)
Mějte se hezky a užívejte si pěkný, i když občas zamračený, květen! (Hlavně pozor na ty blechy, přátelé...)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Silwiniel Silwiniel | Web | 3. června 2018 v 12:51 | Reagovat

To je zvláštní, já si myslela, že jsem psala komentář a přitom ne!
Zní to hodně podivně, Ruskou fantasy jsem ještě nečetla. Pohlavní orgány ani blechy mi nevadí, ale stejně nevím, jestli by to byl můj šálek kakaa :D

2 Mánička Mánička | E-mail | Web | 2. července 2018 v 16:10 | Reagovat

Velmi dobrý popis otisků knihy, jak hodně chtěl číst.

3 ShaylaAhwqs ShaylaAhwqs | E-mail | Pátek v 1:45 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama