Leden 2017

Jak se mi žije v lednu

24. ledna 2017 v 13:10 | Cuilë Turmawen |  všechno možné
Pokud si dobře pamatuju, moje poslední příspěvky se týkaly toho, jak trávím čas před Vánoci. Mluvila jsem tady i o jedné kontroverzní knize Dítě smíření. Momentálně je leden, čekají mě první státnice, tak se hlavně učím, ale také se snažím najít si trochu času na čtení. Ne, tentokrát to nejsou knížky s dějem, s těmi jsem si dala pauzu, během semestru jsem si jich užila dost. Začala jsem s jinou četbou.
Shodou náhod se mi doma sešly tři knížky na téma manželství, role ženy v něm nebo ženská identita vůbec. Musím říct, že mě to vždycky zajímalo. Možná proto, že jsem už víc jak rok a půl vdaná, což možná víte, možná proto, že tajemství toho "být ženou" mě vždycky fascinovalo, i když musím říct, že ne vždy jsem svoji identitu přijímala (a měla jsem i okamžiky, v nichž jsem toužila být muž, mít sílu, autoritu a být nezranitelná, prostě asi jako když namícháte Aragorna a Halta z Hraničářova učně).
A co že to vlastně čtu?


V první řadě je třeba podotknout, že jsem ještě ani jednu knihu nepřečetla, protože to není "jako detektivka", spíš párkrát týdně přečtu kapitolu.

První zleva: Jedeme v tom spolu.
Kniha, která obsahuje mnoho zajímavých témat, jako třeba jak být pro manžela atraktivní, řeší i otázku dětí, financí, hádek, prostě jde o běžná témata z manželského života.
Moje hodnocení? Docela dobré, ale z těchto tří bych řekla, že je nejslabší. Vadí mi hlavně to, že často je tam něco jen černé, nebo bílé. Mám teď na mysli náznaky moralizování. Také se skládá z příkladů z konkrétního soužití různých osob, které se pravděpodobně autorce svěřily (nebo jak jinak by znala tolik detailů).

Uprostřed: Úchvatná! Odhalte tajemství ženské duše.
Ach! Všechno narniovské, pán-prstenovské, jane-austenovské, titanicovské... to všechno se ve mně raduje, když čtu tuhle knihu. Žádné moralizování, spíš snaha něco předat a vysvětlit. Nejde ani tak o manželství, tady si hlavně přečtete o identitě ženy. Přiznám se, že kvůli této knize jsem začala psát článek, který teď čtete.
V současné době je ve mně něco, co neumím vysvětlit, je to hodně ženské a potřebuji se o tom dozvědět víc. Je to křehké a zranitelné. Možná jak končím školu a čeká mě velká změna, první práce. Manžel, o němž jsem si myslela, že na tyhle věci není moc vnímavý, u mě viděl tuhle knížku a pojmenoval ten můj pocit jasně a citlivě: "Myslím, že hledáš svoji identitu. Je to tak?"
Ano, je to tak. Protože jsem jasně cítila, že jsem svoji ženskost ještě úplně nepřijala, což se projevuje různě, ačkoli, kdybyste mě znali osobně, asi byste to do mě neřekli.
Tady čtu o tom, že žena je něžná, ale i silná a bojovná, jako Arwen či Éowyn. O tom, že se kdysi stalo něco špatně (ano, vychází se z Bible, proto doporučuji hlavně věřícím) a žena je oslabená, má strach a touží mít věci pod kontrolou. O tom, jak každá holčička chtěla být princezna a je to hluboko v ní. Plus příklady z mých milovaných filmů a knih: Letopisy Narnie, Pán prstenů, Titanic, Rozum a cit, Zaříkávač koní, Statečné srdce... Jak jsem už řekla, jsem tak ve čtvrtině knihy, ale myslím, že mě nezklame. Líbí se mi ten křesťanský nádech. Je to něco, co se v sobě snažím najít a posílit. Tahle kniha mi pomáhá líp pochopit sebe samu. Třeba by pomohla i vám. Konečný verdikt? Rozhodně doporučuji!

První zprava: Síla manželčiny modlitby.
Jde o knihu, kterou doporučovala na youtube moje oblíbená blogerka Kristýnka z kanálu teeth and heels. Doslova tam řekla, že jí kniha změnila život.
Zkusila jsem to. Jsou to konkrétní tipy na modlitbu za manžela, musím se ale přiznat, že v tom nejsem zas tak aktivní. Moc se mi líbí, jak je kniha pojatá, konečně někdo, kdo si myslí, že je povinností manželky dbát o sebe a snažit se být přitažlivou. To mi mluví z duše. Myslím, že žena o sebe má pečovat a nemá mít výčitky, když si koupí pěkné oblečení, kosmetiku, nebo permantku na cvičení (samozřejmě všeho s mírou!!). Na druhou stranu je to jen kousíček knížky, dočtete se tam i o tom, že je důležitá modlitba a vaše podpora, láska, péče a chápavost. To můžete dát najevo například tou modlitbou. A nakonec jako manželka jste to vy, která utváříte "teplo domova".

To bylo čtení, kterému se věnuji.
Kdyby vás to zajímalo, kromě čtení a učení ještě hraju na svou milovanou okarínu, kterou jsem dostala k Vánocům. Je mým velikým klenotem. Také távím čas nad slovy Vladimíra Raffela a popíjím při nich bylinkový čaj nebo cvičím.


Tak jsme trochu nahlédli do mých běžných všedních dnů.
Přeji vám krásný zbytek týdne, ať už máte zkouškové, nebo pracujete (nebo jste třeba někde na dovolené).
Mějte se krásně!