Září 2016

Co jsem si uvědomila díky Výměně manželek

26. září 2016 v 22:34 | Cuilë Turmawen |  mé (ne)všední zážitky
Tedy... díky sledování tohoto pořadu.
Tedy... konkrétně díky dílu z 22. 9. 2016.
Abych řekla pravdu, tenhle pořad moc nesleduji, občas ano, ale většinou mi připadá jako ztráta času. Ale shodou náhod mi o tomhle díle někdo řekl, že známého známí se tam účastnili, byla to ta pohodová rodina. Že jsou spolu dlouho, pohádka, štěstí. Tak jsem si to pustila zde.
Musím říct, že jsem nebyla připravená na něco tak zlého a nechutného, jako byla druhá rodina, konkrétně pan Láďa. Surovec, sprostý, měl by se jít léčit. Můžete se podívat sami. Co je ale důležité, takhle na mě ještě žádná Výměna nezapůsobila, hlavně kvůli konci. Nebudu už prozrazovat nic víc, jen se přiznám, že jsem prostě brečela nad tím, jak i v dnešní době mohou být lidé hodní a nesobečtí (na druhou stranu se mi chtělo brečet nad tím zlem, které jsem tam viděla, to prostě není nic jiného, než zlo...).
Uvědomila jsem si, že jsem vlastně šťastná, věci kolem sebe považuji za samozřejmost a ony přitom vůbec samozřejmé nejsou. Dostatečně si nevážím, že bydlím v hezkém bytě, kde je teplo, voda, že mám skvělého manžela, dobrou rodinu, můžu studovat a všichni mě podporují.
Stejně si tohle asi nikdo z nich nepřečte, přesto mi došlo, jak moc pro mě všichni dělají a jak velké štěstí v životě mám. Děkuji jim všem. Manželovi, rodině, přátelům, Bohu.
Protože to všechno, co mám, skutečně není samozřejmé. A čím víc si to uvědomuji, tím víc cítím, že taky musím rozdávat to, co jsem dostala. Moje babička říká, že jednou člověku zůstane jen to, co rozdal, a až do dnešního dne mi nedocházelo, jak velká pravda to je.
Děkuji i vám, co si tenhle článek čtete. Všímejte si toho, co dostáváte, možná se vám to zrovna nezdá, ale třeba stejně jako já zjistíte, že to je hodně.
Mějte se krásně!


Recept proti šedi

19. září 2016 v 15:17 | Cuilë Turmawen |  něco pro potěšení
Zdravím vás :)
Taky vás zaráží, jak je dnes najednou šedivo a tmavo? Podzim už přišel a zdá se, že teplé a slunečné dny jsou teď na nějakou dobu pryč. Tedy, určitě bude i krásně, jistě zažijeme skvělý podzim na procházky i focení, barevné listí, sluníčko, příjemné teplo, ale mnohem víc dní bude asi šedivých, zamračených a studených.
Co mi dnes udělalo radost? V MegaMěstě v parku bylo docela hezky. Listí začíná padat, ve vzduchu to voní takovým tím jeho zetlelým nádechem, dokonce jsem jednu chvíli docela jasně cítila kaštany. Pěkné.
Teď jsem přišla domů a přemýšlím, co s tou šedí. A už jsem to vymyslela.
Přináším vám nyní svůj tajný recept.

Suroviny:

1 lžička kávy
trochu mléka
alespoň 100 stránek oblíbené knihy
minimálně 1 čajová svíčka
špetka úsměvu

Postup:

Použijeme svůj oblíbený hrneček, nasypeme do něj uvedené množství kávy a zalijeme horkou vodou. Promícháme a přidáme mléko.
Pohodlně se usadíme, zapálíme čajovou svíčku a vezmeme si do rukou oblíbenou knihu. Na závěr nezapomínáme přidat dostatečné množství úsměvu.
A to je vše!

Přeji vám krásný podzimní den!

P.S. Pokud nemáte oblíbenou knihu, můžete ji nahradit filmem. Recept funguje stejně dobře.


Deset nápadů, jak si zpříjemnit září!

16. září 2016 v 8:00 | Cuilë Turmawen |  něco pro potěšení
Musím se přiznat, že jsem momentálně trochu nervózní, přicházím k vám teď totiž s něčím, co jsem ještě nezkoušela. Inspirovala jsem se zde, na jednom z mých oblíbených blogů. Chodím tam, když mám špatnou náladu, nebo když je mi smutno. Vždycky tam najdu nějaké povzbuzení. Proto mě napadlo v něčem podobném pokračovat. Možná se i vám stává, že máte špatný den a právě přemýšlíte, jak si zlepšit náladu. Následující body jsou buď něco, co pomáhá mně, nebo něco, co jsem ještě nezkoušela, ale těším se, až vyzkouším. Tak jdeme na to.


1. Zalezte si do postele s hezkou knížkou. Nebo se posaďte do pohodlného křesla. Je jedno, jakou knížku se rozhodnete číst a ani nezáleží na tom, kde začnete a kde skončíte. Důležité je jen to, aby vás čtení bavilo. A koneckonců, kdo mluví o čtení? Odpočinete si i u prohlížení obrázků.

2. Něco vytvořte. Může to být háčkovaná podložka pod hrneček, básnička, písnička, fotka. Fantazii se meze nekladou. Navíc třeba získáte pěkný dárek, kterým můžete někoho potěšit.

3. Pěkně se upravte. Oblečte si něco krásného, co si šetříte na zvláštní příležitost. Nebo použijte výraznou rtěnku, oční stíny, zajímavou sponu do vlasů, barevný šátek, perlové náramky...

4. Obdarujte někoho. Třeba jen lístečkem, na který mu napíšete milý vzkaz. Pošlete pohled kamarádce, babičce či paní sousedce a popřejte jí hezký den.

5. Vyražte ven! Na čerstvý vzduch. Můžete jít pěšky, jet na kole, kolečkových bruslích, koloběžce... Uděláte něco pro své zdraví, potěšíte se podzimní krajinou a ještě se budete cítit šťastně díky endorfinům.

6. Čas na film. Možná se už dlouho chystáte vidět nějaký film a pořád to odkládáte. Ale proč? Podívejte se na něj ještě dnes večer a uvařte si k tomu něco dobrého.

7. Čaj! Podzim je ideální období na šálek čaje. Vyzkoušejte novou příchuť, jinou, než jakou si kupujete obvykle. Bylinky vás uvolní, zelený čaj dodá energii a černý s karamelem... ten prostě k chladnému počasí patří.

8. Prostor pro umění. Možná se vám nechce ven, protože bydlíte ve velkém městě a příroda je daleko. Co takhle vyrazit do knihovny na zajímavou přednášku, do divadla nebo na výstavu?

9. Klid v kavárně. Nebo v čajovně. Vychutnejte si váš oblíbený nápoj, dejte si k němu něco dobrého a relaxujte.

10. Usměv. Možná vás žádný z předchozích nápadů nenadchl, možná máte málo času, proto je tady poslední bod, který si můžete dopřát naprosto všichni a všude, nestojí vůbec nic a rozsvítí svět kolem vás. Nevěříte? Zkuste.

Doufám, že jsem vás alespoň trochu inspirovala. Pokud máte nějaké vlastní osvědčené tipy, jak si zpříjemnit den, můžete se o ně se mnou podělit v komentářích. Mějte se krásně!


Někdy mám ten pocit...

13. září 2016 v 21:13 | Cuilë Turmawen |  mé (ne)všední zážitky
... že všechna slova, která měla zaznít, jsou už vyřčena...
... že sociální sítě nespojují lidi, ale odtrhávají je od sebe a prohlubují jejich samotu...
... že si nevážíme toho, co máme...
... že je pořád spousta důvodů, proč si stěžovat...
... že nemá cenu psát blog...

Potom si ale řeknu, že na všem budu hledat to dobré. Víme, jak to často dopadá, když si dáme předsevzetí, proto tomu nebudu nijak říkat, prostě si jenom potichu a sama pro sebe budu hledat to krásné, ty spousty drobností, které dovedou potěšit, ale které často nevidíme. Radosti, co se často tváří jako běžné věci, ale my je můžeme odhalit a potěšit se jimi.

Sluneční paprsky, které celý víkend tančily po vesnici.
Cesta autem z MegaMěsta pryč kolem stromů, po hrázi rybníka, přes malebné vesničky.
Podzim, jímž to každé ráno voní.
Řeka v západu slunce plná volavek.
Racci. Spousta racků. Kolem auta. Album Racek od Tomáše Kluse.
Slaninový rohlík a voňavá káva.
Nové knížky z knihovny: Zajatá královna a Odpusť, Natašo.
Pestrobarevný deníček, který jsem si přivezla z Anglie před lety, a teď do něj zapsala všechno krásné, co jsem prožila o prázdninách. Taky věci, na něž se těším.
Vidina posledního roku v MegaMěstě a potom stěhování do mého rodného města. Pokud to půjde dobře, tak třeba za pár let na vesnici. Za rok touto dobou nastanou opět dlouhé a krásné procházky za město do polí, kde je dobře, kam se často v duchu vracím, kde tak nějak spočívá mé srdce. Kde leží můj domov.
Novosvětská symfonie, hlavně první a čtvrtá věta.
Dýňová polévka.
Stromy, které se pomaličku vybarvují, zatím jenom nesměle a tiše.
Ranní mlha vonící podzimem.
Soundtrack z filmu Statečné srdce, který mi teď zní v uších, i když je všude kolem ticho.

Každý den máme na vybranou, buď hledat to špatné, smutné, bolestné, nebo si všímat toho krásného, radostného, voňavého a děkovat za to. Já se rozhodla pro to druhé. A co vy?


První zářijový příspěvek!

5. září 2016 v 8:05 | Cuilë Turmawen |  mé (ne)všední zážitky
Nevím, jak u vás, ale u nás prší.
Bylo to docela příjemné, ležet v posteli a poslouchat, jak déšť bubnuje na parapet.
Počasí na teplý čaj, na moje milované hraběnčiny řezy, které upeču z té spousty jablek, možná zbyde i na štrůdl, tedy jestli to všechno sníme. Pochybuju.
Počasí na voňavou a lahodnou hustou dýňovou polévku. Jak je možné, že letos jsem ji ochutnala poprvé? Jak mi mohli něco takového přes dvacet let tajit? S křupavými rohlíčky, sýrem... Mňam.
Počasí na dobrou knížku. Konečně jsem se odhodlala přečíst si Sophiinu volbu. (Tedy zatím jen půjčit z knihovny.)
Počasí na přemýšlení o životě. O čekání na podzim. O podzimních večerech. O všech nádherách, které podzim přináší. Dlouhé procházky a potom teplý čaj. Kolo. Svetr. Rukavice. Těšení se na advent. Na Vánoce. Pouštění draků. Zase dýně. Barevné listí.
Ve skutečnosti to bude škola: seminárky, praxe, zkoušky, diplomka, státnice...
Počasí na životní bilancování. Jaký je můj úkol? Jak má vypadat můj život? Žiju ho dobře? Upřímně?

Za oknem krákají havrani. Každý podzim se jich tady objeví snad tisíce. Havrani znamenají podzim. Podzim jsou i kaštany a jablka.
Podzim jsou teplé čaje a filmy. Naposledy jsem viděla Testament mládí. Děkuji Silwiniel za tip. Tenhle film se mě opravdu dotkl. Uvědomila jsem si, že je strašné, na jak zbytečných věcech nám záleží. Já řeším, kde budeme bydlet, jestli budeme stavět a zdá se to tak zásadní, ale kdybych ztratila manžela, všechno se rozsype, můj celý život se rozsype.
Film o válce. Kdo neznáte, doporučuji. A ta herečka, ta je tak hezoučká! Takovým jemným ženským způsobem. A opravdu super herečka. Já si myslím, že skutečně skvělých hereček zas tak moc není a poznají se podle toho, že jim od začátku až do konce věříte, že jsou ta a ta postava a že to všechno, co říkají, jak se tváří, že to tak prostě je. Potom se smějete s nimi a pláčete s nimi.
Filmy chci vidět ještě tyhle: Farinelli, Král tančí, Všechna jitra světa, Království nebeské a Koralína. A chtěla jsem mrknout na ten Mádlův Pojedeme k moři. A taky Očima fotografky. Už to vidím, že to nestihnu. Ale nevadí.


Taky si ještě nějakou dobu užívám, že nemusím do školy. Pak se budu snažit si v tom stresu vychutnat poslední rok studia. A potom tedy ta práce. Jestli se pro něco najde.

Mějte se krásně a užívejte si podzim!