Červenec 2008

Diplomek za SONB

31. července 2008 v 17:13 | hejave
Diplomek za SONB
moc krásnej :-)))

Interrupce- www.svobodavolby.cz

31. července 2008 v 12:43 | hejave

Interrupce

CO PŘEDE MNOU TAJÍ?

Co má být pro mne tabu? To je přece jasné - o čem umělý potrat je. Je to akt násilí, kterým se zabíjí dítě.
Materiály, které tady najdeš, jsou opravdu tvrdé - protože někteří lidé chtějí mít právo se ke svým dětem takto chovat. Protože existují lékaři, kteří jsou ochotni "zákrok" provést a ještě za to dostanou zaplaceno. Protože lidé mají strach a okolí jim v jejich nouzi poradí jediný lék - smrt toho malého bezbranného dítěte.
  • Vývoj člověka lze sledovat prostřednictvím známých fotografií.
  • Fotografie z umělých potratů už tak známé nejsou.
  • Filmy ti ukážou realitu.
  • Informace o vývoji člověka, argumenty, atd.
  • Zatajení úmrtí při umělém potratu
  • Odkazy na další weby

    Jestli si taky myslíš, že se na to nedá koukat, tak s tím pojď něco udělat.

    Sobec umí být dneska každý, ale pomoci druhým, kteří jsou v průšvihu, nebo ještě lépe včas si ujasnit, o co jde, je těžší. Život je ale jen jeden, vrátit se nic nedá a jsou chyby, které moc bolí.

zdroj a více informací tady

CO JE TO TADY ZA VOPRUZ?

V Bravíčku, na barácích, billboardech - prostě všude možně je reklama "Žiješ, protože tě rodiče chtěli". Kdo za tím stojí?
Jedná se o informační kampaň občanského sdružení Hnutí Pro život ČR.
Proč?
To je jednoduché. Každý si tak může ovědomit, že tady nemusel být. Můžeš být tak trochu vděčný svým rodičům, že ti dali život a nechali tě narodit se. Každý třetí dopadl jinak.
Hm, to je drsný.
Život je drsný - zvláště k těm slabým, kteří se bránit ještě neumí. A jak rozhodneš o svých dětech ty?
Doufám, že stejně jako naši. Je ale opravdu nutné ukazovat, jak to vypadá, na billboardech, na ulicích? Není to trochu moc?
Podle toho, jak lidi zděšeně reagujou, tak ani netuší. Každý sice mumlá něco o svobodě volby, ale co ta svoboda obnáší, už neví.
Já vím, ale ukazovat to na ulicích, kde chodí lidi, co s tím nemají nic společného, které to nezajímá?
To je právě ono. Největší průšvih je, že lidi ve 21. století nezajímá, že je každý den zabíjeno cca 70 dětí dost krutým způsobem.
Ale chodí kolem toho i děti, a nejen malý, který to ještě nevnímají, ale i větší.
To je pravda. Není to ale pokrytectví starat se o to, aby žádné dítě nebylo zraněno pohledem na to, co někteří rodiče dělají svým dětem a stát to považuje za chvályhodné jednání odpovědného chování? Buď je to zlo a pak se k němu chovejme jako ke zlu, anebo je to dobro a pak se za to pokrytecky nestyďme.
Jsou ale situace, kdy si prostě rodiče nemohou dovolit dítě.
Opravdu si mylíš, že se v České republice musejí zabíjet děti, protože si je nemůžeme dovolit uživit? A pokud ano, není to hanba? Není na místě hledat ve společnosti jiné řešení než smrt toho, kdo se bránit nemůže? A konec konců, co stát dělá proto, aby se situace změnila?
Říká se ale přece, že se neví, jestli to je člověk nebo jenom shluk buněk?
To myslíš vážně? Potom, cos viděl, jak ten "shluk buněk" vypadá? Pokud ano, tak proč ty fotky rukou, nohou, páteří, žeber, atd. tolik rozčilují obhájce umělých potratů?
To jo, on to je člověk třeba až tak nějak postupně. Nejdřív mín a pak víc.
Tedy čím je člověk méně rozvinutější, tím je méně lidštější a zaslouží si menší ochranu?
Ano. To je přesně ono.
Takže dítě si zaslouží menší ochranu než puberťák? A puberťák než dospělý?
Hmmm. To je blbost. Nešly by ale ukazovat jenom ty pěkné fotky? Vždyť by ty strašné nahradily a účel by se splnil.
Fotky vývoje člověka jsou samozřejmě taky třeba. Dneska jsou ale zcela běžně dostupné a reklamní agentury jimi jenom hýří. Lidé si tu pěknou fotku ale nespojí s každodenní brutalitou schovanou za dveřmi gynekologií. Maminky nemají sílu říct partnerovi "ne, nepůjdu na potrat" jenom na základě toho, že se jim dítě líbí. Mnohem mocnější motivace je chránit vlastní dítě. Kdo by si uvědomil bestialitu nacismu, kdybychom neznali záběry z koncentračních táborů? To se nedá nahradit zveřejňováním krásných fotografií příslušníků židovského národa.
No jo, ale fotky z koncentračních táborů se neukazují na billboardech.
Kdyby vláda tvrdila, je to dobré nebo nezbytné zlo, bylo by naší povinností hloubku zla ukazovat a snažit se, aby toho lidé nechali. Nemyslíš?
Asi jo. Je strašný, že se to děje a musí se o tom mluvit...

Pralinka

31. července 2008 v 12:34 | hejave

Pralinka


Autor:Jarmila Dědková
Vydáno:Víkend-2005
Osoby:Aleš,Sára,Linda,Adam,Klára,Tom,babička,máma,táta,Markéta
Kryštov,tělocvikář,učitel flétny.ředitel,Hlavatá,jeptiška
Obsah:Markéta je jedináček,rodiče i babička ji rozmazlují,Sára ze základky jí to vždycky říkala,ale Markéta nic,až na nové škole poznala,kdy uháněla Aleše,který o ni nestál a pomstila se jeho otci tělocvikáři,ale ke své lři sexuálního obtěžování se musela přiznat,Hlavatá,ředitel i Ševčík(učitelé) ve třídě se všechno vyjasnilo a měla ji ráda poze kantorka ´´jeptiška´´.Markéta si našla jiného kluka,ale Aleš tohle všechno Kryštofovi vyzvonil.Aleš slovem,že je PRALINKA zničil Markétě školu i další část života.Rozhodla se změnit se,vyzkoumat na praxi,proč má malinká Adélka ze školky tolik modřin a bude spokojená jako Linda s modelingem a Klára,které zemřela matka a zbyla jí postižená dvojčata.

Sonáta pro Pavlu

31. července 2008 v 12:32 | hejave

Sonáta pro Pavlu


Autor:Jarmila Dědková
Vydáno:Víkend-1999
Osoby:Pavla,máma,táta,Míša,teta,strýc Luděk,,Madla,Petr,Viktor,Lenka,babička,Petrova babička
Obsah:Pavla studovala koncervatoř,ale v létě k nim přišla stoletá voda a všechno jim uplavalo.Rodiče neměli na intr,tak se nabýdl movitý strýc(přesto,že nemohl svou sestru ani cítit),aby ukázal,jak je velkorysí,že u nich může zdarma jíst a bydlet.U tety a strýce byl těžký život.Míšu mlátil její otec za malichernosti,potkal ji s klukem pár metrů od sebe a už na ni řval a bil ji,křičel,že nemá nic jen žvanec.Pavla se vždy těšila domů za babičkou,sestřičkou Lenkou,i když bydleli v 1+0.Ta'tka začal pít,ale nakonec se sebral a nastoupil jako údržbář v ZŠ.Babička upadla a polámala se,ale také se z toho dostávala,maminka měla práci ve školce.Míša na protest nejedla,až začala mít mentální anorexii,což strýc nechtěl připustit a ani potom,co ji Pavla našla s kámoškou Madlou(která byla jejím vzhledem zděšená) v pokoji,omdlela a odvezli ji.Viktor se na ni vybodl, i když ho Pavla prosila,ať za ní alespoň dojde,aby se sebrala.Řekl,že mu za to hádání s otcem nestojí,bylo to marné.Domů přijel i Luděk,který utekl.Pavla chodila s Petrem,strýc byl radikálně proti,ale matka dala na Pavlu plnou zodpovědnost co smí a co ne.Měl úža babičku,která dokonce přišla na klavírní večírek,kde hrála a nabídla jí bydlení,ale to jediné ač nerada musela odmítnout,protože Míša ji bude potřebovat,aby mohla normálně žít.Ten rok si všichni uvědomili,že Havlíkovi mají míň,než jejich vytopení příbuzní,snad kromě strýce a možná i ten.

svíčky

29. července 2008 v 16:52 | hejave
http://www.pozitivni-noviny.cz/test/gallery/Image/2006/svice.jpg
http://www.stahuj.centrum.cz/direct/iR/magazin/1297/led-horici-svicky--mm430x320.jpg
http://image016.mylivepage.com/chunk16/208951/330/004%20Sv%C3%AD%C4%8Dky%20v%C3%ADcebarevn%C3%A9.jpg
http://www.mezinami.cz/generuj.php?id=167
http://ima.dada.net/image/medium/3875283.jpg
http://www.pro-party.cz/upl/medium_179753_(1).jpg

Proč přes léto pracovat?

29. července 2008 v 14:22 | hejave

Proč přes léto pracovat?


Prázdniny jsou v plném proudu a možná vás napadlo, že byste si kromě letních radovánek mohli ve volném čase také přivydělat. Možností je dost, ale atraktivnější brigády jsou vždy rychle obsazené. Pokud tedy nechcete zrovna lákat nakupující v hypermarketech na ochutnávky, začněte hledat co nejdříve.
Jednou z možností, jak nalézt brigádu, je využít nabídky některé z četných pracovních agentur specializujících se na studenty. Musíte ale počítat s tím, že si agentura z vašeho výdělku vezme provizi. Na agenturu je určitě lepší se obrátit, pokud chcete přes léto pracovat v zahraničí. Budete tak mít jistotu, že vás za hranicemi nečeká nějaké nepříjemné překvapení.
Práci si můžete také nalézt sami na různých inzertních serverech. I tam ovšem často narazíte na pozice vypisované pracovními agenturami. Letní brigády nabízí i některé úřady práce a pokud jste dostatečně odvážní, můžete se na možnost praxe poptat přímo u zaměstnavatele, u kterého by se vám líbilo pracovat.

Nejen finance jsou důležité

Při výběru brigády je dobré zvážit nejen výši výdělku (odměny se pohybují přibližně mezi 70 Kč a 130 Kč za hodinu), ale také to, jestli vás práce bude bavit a zda vám pomůže získat zkušenosti, které uplatníte při studiu nebo v pozdějším zaměstnání.
Práce v zahraničí vám pomůže zlepšit jazyk a také, jak se říká, rozšířit obzory, mnoho zaměstnavatelů z různých oborů nabízí letní stáže, které se budou mimo jiné dobře vyjímat ve vašem životopise, a během léta si můžete také "nanečisto" vyzkoušet, jaká práce by vás bavila.
Při výběru brigády se můžete zaměřit také na společenskou prospěšnost. Přiložit ruku k dílu můžete například v pečovatelské službě, spolupracovníky z řad studentů hledají také ekologická sdružení.
Ať už ale budete obsluhovat v rychlém občerstvení, telefonovat v callcentru, sedět v recepci nebo hlídat děti v Anglii jako au-pair, získáte z letní brigády kromě nějaké té koruky také cennou zkušenost. A kdyby to náhodou byla zkušenost špatná (velká dřina za málo peněz), budete mít alespoň čerstvou motivaci ke studiu.

Miley foto

29. července 2008 v 12:38 | hejave
http://www.jewcy.com/files/images/miley-cyrus.jpg
http://z.about.com/d/shoes/1/7/8/k/Miley_Cyrus.jpg
http://evilbeetgossip.film.com/wp-content/uploads/2007/11/miley_cyrus1.jpg
http://www.mymostwanted.com/gallery/data/6823/miley-cyrus_com-modeling-set35-001.jpg
http://www.celebrity-gossip.net/images/thumbnails/miley-cyrus-disney-518-4.JPG
http://img2.timeinc.net/people/i/2007/stylewatch/gallery/red_lips/miley_cyrus.jpg
http://www.cmt.com/sitewide/assets/img/artists/cyrus_miley/photo_gallery/kids_choice_awards/alberto_e_rodriguez/miley_cyrus_kids_choice_026-x600.jpg

Krystal Meyers

29. července 2008 v 12:26 | hejave

novej klipík od Krystal Make some noise

klip shine

Krystal má novej styl

29. července 2008 v 12:25 | hejave
Krystal má novej styl!!
http://archive.japantoday.com/news/jp/dbfiles/newsmaker/190.jpg
http://i7.photobucket.com/albums/y270/rags2riches/km2.jpg
http://i7.photobucket.com/albums/y270/rags2riches/aaaa.jpg

Docela podoba

28. července 2008 v 18:53 | hejave
Tak mi přišlo že tihle dva si jsou na těhle fotkách celkem podobní :-) Posuďte sami
William Moseley
Ed Speleers

zase skandar

25. července 2008 v 14:24 | hejave
Jak možná víte, Skandar nesnáší objímání. Možná právě proto je nejvíce takovýhle fotek právě s ním...


Skandar nové fotečky

25. července 2008 v 14:21 | hejave
No fotky jsou moc hezký, až na to, že má výraz pořád stejnej jenom jiný oblečení

Skandar

25. července 2008 v 14:18 | hejave
Skandar Keynes
Skandar se učí řídit
Rozhovor se Skandarem
Takže, co jste dělal poté, co jste film dotočili?
SK: Chodil jsem do školy! Na Princi Kaspianovi jsem přestal pracovat 1. září, čtvrtého jsem šel do školy a zatím tam pořád chodím.
Jak byste srovnal natáčení Prince Kaspiana s natáčením Lva, čarodějnice a skříně?
SK: Abych se přiznal, během natáčení Lva, čarodějnice a skříně jsem byl k smrti vyděšený. Měsíc poté, co jsem tu roli dostal, mě poslali na Nový Zéland, kde jsem okamžitě začal pracovat, a přitom jsem se v podstatě jen udiveně rozhlížel a nechápal, co se to kolem mě děje. Na začátku natáčení Prince Kaspiana jsme uspořádali večírek, všichni jsme se znali a bylo to, jako bychom se vrátili domů k rodině. V případě prvního filmu jsem pořád chodil a říkal něco jako "Ahoj, já jsem Skandar!". V případě Prince Kaspiana to spíš bylo "Ahoj, tak jak se máš?"
Edmund byl v prvním díle v podstatě padouch. Jak je na tom v Princi Kaspianovi?
SK: Já ho jako padoucha nevnímal. Bral jsem ho jako dobrého člověka, který dělá špatné věci, ale mezitím hodně dospěl a ve filmu jsou situace, kdy by se dříve své mladší sestře posmíval, ale teď je na ní opravdu hodný. A hodně zachraňuje Willa, protože Willova postava v tomhle díle není zrovna vzorem ctnosti.
Podle traileru se zdá, že je Princ Kaspian temnější než Lev, čarodějnice a skříň. Je to pravda?
SK: Zatím jsem hotový film neviděl, ale viděl jsem z něj čtyři minuty a působí docela jinak. Krajina působí rozlehleji a některá místa, jako třeba hrad krále Miraze, působí trochu strašidelně, zatímco první film byl takový roztomilý. Je výpravnější. V případě Lva, čarodějnice a skříně jsme natočili třetinu v exteriérech a dvě třetiny ve studiu. V případě Prince Kaspiana to bylo naopak. Takže se nestane, že by někdo odcházel z Kaspiana a říkal si, že už to viděl minule. Myslím, že to pro všechny diváky bude úžasný zážitek.
A tentokrát je tam také více akce...
SK: Ano, je tam třeba scéna, kdy jedu na koni bez držení a bojuji přitom s mečem. V jiné scéně jsem musel vyrazit dveře a pak skočit a udělat kotrmelec.
Je to scéna, kterou vás nejvíc bavilo natáčet?
SK: Nejvíc se mi líbila scéna, ve které všichni v táboře spíme. Říkal jsem si, že je bezva, že nás platí za to, že spíme! Památné je rozhodně období, které jsme strávili na jižním ostrově Nového Zélandu, a já měl spoustu času na bungee jumping. Skočil jsem ze Sky Tower, což je nejvyšší budova na jižní polokouli, a skočil jsem i Canyon Swing, což je největší houpačka na světě. Will [herec William Moseley, který představuje Petra] byl na některých ze skoků se mnou, ale pěkně se bál. Rád tvrdí, že je dobrodružnější povaha než já, ale to ani náhodou [směje se].
Natáčení narnijských filmů trvá dlouhou dobu. Chybí vám něco, když jste tak dlouho z domova?
SK: Ryba s brambory.
A co konec natáčení? Pevensiovi se do normálního života nevraceli moc rádi. Co vám schází po skončení natáčení?
SK: No, jsem rád, že jsem doma a můžu si dát rybu s brambory, ale při natáčení máme pořád k dispozici nějaké jídlo! Minulý rok jsem vyrostl asi o dvacet centimetrů, takže musím hodně jíst.
Jste v kontaktu s ostatními herci nebo s lidmi ze štábu?
SK: Ano, píšeme si maily, voláme si a když to jde, tak se scházíme.
Těšíte se teď, když se chystá premiéra, na ty všechny rozhovory a slavnostní premiéry?
SK: Těším se na to, že uvidím hotový film, nebo alespoň scény, ve kterých jsem nehrál. A když děláte filmu reklamu, občas si dost užijete. Když měl premiéru Lev, čarodějnice a skříň, tak jsme byli v New Yorku a v Tokiu, a to bylo bezva. Ale rozhovory mě asi zas tak moc nebaví.
Radši byste si šel zaskákat bungee jumping?
SK: Rozhodně. O tom vůbec nepochybujte.
A co po Princi Kaspianovi? Plánujete natáčení dalších filmů?
SK: Hraju Edmunda v dalším narnijském filmu, v Plavbě Jitřního poutníka. Točit začínáme na konci roku-už se natáčí podle všeho

www.letopisy-narnie-supr.blog.cz

Supeeer sladkej diplomek

24. července 2008 v 13:56 | hejave
Moje supéééér kámoška mi udělala diplomek za jednu bleskovku. Je úžasnej a úplně mě uchvátil já vím, že to píšu skoro furt, ale teď fakt nekecám, skandar je nej!!!!!!
Byli jste někdo na Princi Kaspianovi? Já jo a ten film hodně kritizovali, ale myslím, že byl vtipnější než jednička a ten Skandar (Edmund) tam je fakt skvělej... líbí se mi teda víc než Ben (princ Kaspian), ale určitě nejvíc to tam slušelo Willovi ( Petr).
TAk se mějte bezvááá.
Evča

Ochutnej léto

23. července 2008 v 11:49 | hejave

Ochutnej léto

melounTak nám začaly prázdniny. Ty nejdelší, nejkrásnější, no prostě ty nejlepší! V těchto horkých dnech jistě nechceš promarnit ani minutku, ale nacpat si bříško nějakou zdravou dobrotou, tomu jistě neodoláš. Přinášíme ti pár jednoduchých receptů, kterými ozvláštníš svůj jídelníček, ale nezaberou ti příliš moc času!
SALÁTY PRO KAŽDÝ DEN
Nicoise
(čti nykoáz, 4 porce, velmi snadné jídlo z Francie)
1. Potřebuješ 4 vejce, sůl, 200 g zelených fazolek, 3 rajčata, 400 g tuňáka ve vlastní šťávě, 60 g oliv (nemusí být), 400 g nových brambor, hrst čerstvé petrželky, olivový olej, šťáva z 1 citronu
2. Uvař vajíčka natvrdo a brambory naměkko, potom oboje nakrájej na čtvrtky, fazolky povař ve vroucí vodě (asi 2 minuty). Rajčata nakrájej na malé kousky, sceď tuňáka. Potom všechny ingredience promíchej a dochuť olivovým olejem a šťávou z citronu.salat
3. Podávej.
Řecký salát
(4 porce, velmi snadné, typické jídlo z Řecka)
1. Potřebuješ 3 rajčata, oloupanou okurku, 1 červenou papriku, cibuli nakrájej na čtvrtky a ty pak ještě rozeber, 50 g černých oliv (nemusí být), olivový olej na zakapání, 150 g sýru feta, oregáno, šťáva z citronu na zakapání
2. Zeleninu a sýr nakrájej na kousíčky, smíchej, ochuť solí, pepřem, olejem a šťávou z citrónu.
3. Podávej
ZAŽEŇ ŽÍŽEŇ
Melounová nálož
1. Potřebuješ ½ vychlazeného vodního nebo 1 žlutý meloun, odstraň pecky a slupky a rozmixuj! Zalij ledově vychlazenou minerálkou a doplň ledem.
Pro starší 18 let: místo vody přidej šampaňské ;-)
Jahodové osvěžení
1. 1 lžičku cukru smíchej se šťávou z 1 citronu, jahody nakrájej na plátky. Sklenice naplň ledem a zalij ho připravenou šťávou. Dej do každé sklenice několik plátků jahod a vše zalij citrónovou minerálkou nebo tonicem.
Pro starší 18 let: přidej do každé sklenice malého panáka ginu.
SMLSNI SI NA SLADKÉM
Grilované banány
(4 porce, snadné)
1. Potřebuješ 4 banány, 2 lžíce medu, šťáva z 1 citronu, 2 lžičky mleté skořice, 1 lžíci másla, oblíbená zmrzlina
2. Smíchej med, citrónovou šťávu a skořic. Oloupej banány, nachystej si dostatečně velký kus alobalu ( abys jím obalila banány). Banány poskládej na alobal, přelij hotovým dressingem a lžící másla, zatoč a vlož na gril nebo do trouby
3. Griluj asi 5 minut. Banány vytáhni, dej na talíř, každý polij šťávou a přidej kopeček zmrzliny.
upraveno podle http://slecna.info/napady/ochutnej-leto/

Divočinou s Jeffem Corwinem

23. července 2008 v 11:45 | hejave

Divočinou s Jeffem Corwinem

Plakát Originální název: Jeff Corwin Experience, The
Žánr: Dobrodružný, Dokumentární
Rok výroby: 2001

Popis filmu

S Jeffem podnikneme cestu kolem světa za nejzajímavějšími zvířaty. Provede nás Indii, Afrikou, Jižní Asií a Jižní Amerikou. Společně zažijeme mnohá dobrodružství v divočině, horách, dešťovém pralese i v poušti.

Jeff Corwin

Jeff Corwin Povolání: herec, moderátor
Věk: 41
Datum narození: 11. 7. 1967
Místo narození: Kanada
Znamení: Rak
fotky Jeffa:

Jeff Corwin

Jeff Corwin

Jeff Corwin

Jeff Corwin

Jeff Corwin

upraveno podle www.osobnosti.cz

Oceánografie

23. července 2008 v 11:30 | hejave

Oceánografie

Oceánografie (z řeckého ωκεανός okeanós oceán + γράφειν gráfein psát) je vědní obor zabývající se oceány a moři. Původně se věnoval pouze jejich popisu, postupně se ale stal plnohodnotným vědním oborem, kombinujícím poznatky z různých oborů (geologie, chemie, biologie, fyzika, …), který se snaží porozumnět fungování tohoto vodního obalu Země. S rozvojem technologií ve 20. století vědci pronikli i na hluboká dna oceánů a porozumnění deskové tektonice přineslo pochopení jejich vzniku - přesto zůstává se svým obrovským objemem většina světových oceánů neprozkoumaná a tvoří tak doposud neobjevený svět na naší vlastní planetě. V nedávné minulosti automatické sondy zjistily náznaky oceánů také na měsících plynných obrů jako je např. Europa.
http://ideje.cz/uploads/image/data/282.jpg

Dělení oceánografie

Historie oceánografie

Oceány zůstávaly neprozkoumané až do 17. a 18. století, kdy velké námořní výpravy (např. francouzská vedená Louis Antoine de Bougainvillem či britské uskutečněné Jamesem Cookem) zmapovaly velkou část jižního Pacifiku. Největší důležitost v těch dobách mělo přesné mapování pobřeží, oceánských ostrovů a také mořských proudů - těm byla také věnována první oceánografická vědecká učebnice Jamese Rennella publikovaná na přelomu 18. a 19. století. V roce 1840 známý přírodovědec Charles Darwin publikoval vědecký článek o růstu korálů a formování atolů, o devět let později byly objeveny strmé pevninské svahy, v roce 1855 Matthew Fontaine Maury vydává v USA první učebnici oceánografie Fyzikální geografie moře. Položení transatlantického telegrafního kabelu (1858) potvrdilo existenci tzv. "telegrafické plošiny", což byl původní název středomořského hřbetu, místa rozpínání Atlantiku. V druhé polovině 19. století nastal zejména v Evropě strmý nárůst přírodovědných aktivit spojených s průzkumem moří a oceánografie byla záhy etablována jako samostatná věda - zejména přispěním britské expedice lodi Challenger (1872-1876).
http://tichy-ocean.navajo.cz/tichy-ocean.jpg
http://stredoceske-vylety.cz/lib/exe/fetch.php/start/ocean.jpg
upraveno podle http://cs.wikipedia.org/wiki/Oce%C3%A1nografie

Zeměpis křížem krážem

23. července 2008 v 11:22 | hejave

Světová nej

NEJNIČIVĚJŠÍ VÍTR
TROPICKÝ URAGÁN
Atlantský oceán
- Karibské moře, Mexický záliv, Velké antily - hurikán
Tichý oceán
- Filipínské, žluté a Jihočínské moře, Nové Hebriky - tajfun
Indický oceán
- Bengálský záliv, Arabské moře, Maskarény - cyklón
Beaufortova stupnice síly větru
http://thumbnail008.mylivepage.com/chunk8/275463/267/small_Urag%C3%A1n.JPG.jpg
NEJPESTŘEJŠÍ ATMOSFÉRICKÝ ÚKAZ
DUHA
Duha se vyskytuje při slunečném deštivém počasí středních vyšších zeměpisných šířek. Při výšce Slunce 42° a více není duha pozorovatelná. Barevný jev v atmosféře bývá vyvolán odrazem a lomem slunečního světla na kapkách vody. Čím větší jsou kapky, tím zřetelnější je duha. Obsahuje všechny barvy světelného spektra (červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, tmavě modrou a fialovou). Červená barva je na vnější, fialová na vnitřní straně. Kromě základní duhy můžeme pozorovat i duhu vedlejší, která je slabší a má obrácené pořadí barev. Vzácným případem je výskyt několika duh současně.
http://www.wallpaper.cz/primo/old_ir/jezirko_a_duha--400x300.jpg
http://www.smisek.cz/images/zoom/nature/viewsize/strom-a-duha.jpg
http://lucienne.bloguje.cz/img/inka_duha.jpg
http://www.obsupice.cz/new/_data/_clanky2006/20060521/duha_t.jpg
http://astronom.sk/img/v008/d/Duha.jpg
NEJHROZIVĚJŠÍ ATMOSFÉRICKÝ ÚKAZ
BLESK / HROM
Atmosférický úkaz, zvaný blesk, je silný elektrický výboj uvnitř oblaku, mezi oblaky nebo mezi oblaky a povrchem Země během bouřky. Elektřina v oblacích vzniká v důsledku nabíjení částeček ledu, které oblak tvoří. Menší částečky ledu jsou nabité kladně, větší částečky ledu a kapky vody jsou nabité záporně. Oblak je tedy kladně nabitý v horní části a záporně v dolní části. Když napětí mezi těmito dvěma částmi přesáhne určitou kritickou hodnotu, dojde k výboji - blesku.
Každý blesk je provázen hřměním. Zvukový efekt - hrom, vzniká prudkým rozpínáním horkého vzduchu.
Teplota v místě dopadu blesku dosahuje až 30 000 °C.
http://www.smisek.cz/images/zoom/nature/blesk.jpg
http://www.ucebna.seniortip.cz/foto/blesk.jpg
http://svetpohladnic.sk/pohladnice/obrazky/blesk-svg166.jpg
http://www.wallpaper.cz/primo/old_ir/blesk--400x300.jpg
NEJDEŠTIVĚJŠÍ MÍSTO
KAUAI
Oceánie / USA (stát Havaj)
Průměrné roční srážky - 12 090 mm
Návětrné svahy sopky Waialeale (1 569 m n. m.), nacházející se na ostrově Kauai, jsou považovány za nejdeštivější místo na Zemi. Celoročně tu vládne tropické podnebí - 350 dnů v roce prší.
http://grandcanyon.free.fr/images/cascade/original/Secluded%20Falls,%20Kauai.jpg
http://www.hoteltravelcheck.com/princeville/kauai-luxury-vacation-rental.jpg
http://nature.wallpaperme.com/2057-2/Haena+Beach_+Kauai_+Hawaii.jpg
NEJZASNĚŽENĚJŠÍ MÍSTO
MOUNT RAINIER
Severní Amerika / USA (stát Washington)
Roční sněhové srážky - 31,1 m
Rainier je vlastně vyhaslá sopka. Měří 4 392 m n. m.. Rainier je součástí Kaskádového pohoří, které se 900 km táhne podél západního pobřeží USA a Kanady. Vrchol byl poprvé zdolán generálem Občanské války Hazardem Stevensem v roce 1870.
http://thumbnail078.mylivepage.com/chunk78/1383068/1055/small_Vlci%20na%20sn%C4%9Bhu.jpg.jpg
http://www.sirjoseph.cz/pool/galerie/26.6.2007%20Alja%C5%A1ka%20239.jpg
NEJSUŠŠÍ MÍSTO
ASUÁN
Afrika / Egypt
Průměrné roční srážky - 0,5 mm
Nejméně srážek mají oblasti Sahary. Nejvýraznější je oblast v okolí města Asuán, ležícího u řeky Nil.
http://www.lkp.cz/pictures/article/maroco_2007/maroko_021.jpg
http://www.garba.cz/maroko/34_merzouga_vecer_sm.jpg
NEJVĚTŠÍ HLOUBKA OCEÁNU
MARIÁNSKÝ PŘÍKOP
Tichý oceán
Hloubka - 10 924 m
Mariánský příkop má délku 2 550 km. Podle posledního měření japonců pod záštitou UNESCO (v roce 1984) dosahuje největší hloubka 10 924 m.
http://mariansky-prikop.navajo.cz/mariansky-prikop.jpg
NEJVĚTŠÍ MOŘE
FILIPÍNSKÉ MOŘE
Asie - Oceánie / Filipíny - Čína - Japonsko - Severní Mariany - Guam - Mikronésie - Palau - Indonésie
Plocha - 5 726 000 km2, maximální hloubka 10 830 m.
NEJVĚTŠÍ ZÁLIV
BENGÁLSKÝ ZÁLIV
Asie / Indie - Bangladéž - Myanmar - Srí Lanka
Plocha - 2 172 000 km2, maximální hloubka 3 955 m.
http://encyklopedie.divoch.info/images/commons/thumb/0/0e/Bay_of_Bengal_map.png/250px-Bay_of_Bengal_map.png
NEJDELŠÍ PRŮLIV
MOSAMBICKÝ PRŮLIV
Afrika / Mosambik - Madagaskar - Komory - Mayotte (fr.)
Délka - 1 760 km
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b0/Mozambique_-_traditional_sailboat.jpg/250px-Mozambique_-_traditional_sailboat.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d3/Straits_of_Malacca.png/250px-Straits_of_Malacca.png
NEJŠIRŠÍ PRŮLIV
DRAKEŮV PRŮLIV
Jižní Amerika - Antarktida / Chile - Argentina
Šířka - více než 1 100 km
NEJUŽŠÍ MEZIKONTINENTÁLNÍ PRŮLIV
BOSPOR
Evropa - Asie / Turecko
Minimální šířka - 660 m
NEJVYŠŠÍ MOŘSKÉ ÚTESY
MILFORDSKÝ ZÁLIV
Oceánie / Nový Zéland
Břehy vystupují z vody 1 584 m nad hladinu
NEJVĚTŠÍ PLOCHA MOŘSKÉHO LEDU
ARKTIDA
Evropa - Asie - Severní Amerika / Norsko - Rusko - USA - Kanada - Grónsko
Rozloha mořského ledu koncem léta - 9 000 000 km2
Rozloha mořského ledu koncem zimy - 12 000 000 km2
Průměrná tloušťka mořského ledu - 3 až 5 m.
NEJVĚTŠÍ PLOCHA KONTINENTÁLNÍHO LEDU
ANTARKTIDA
Rozloha Antarktidy i s přilehlými ostrovy - 14 108 000 km2
NEJVĚTŠÍ JEZERO
KASPICKÉ MOŘE
Evropa - Asie / Rusko - Kazachstán - Turkmenistán - Írán - Azerbajdžán
Plocha - 371 000 km2
NEJHLUBŠÍ JEZERO
JEZERO BAJKAL
Asie / Rusko
Maximální hloubka - 1637 m
Průměrná hloubka - 730 m
NEJDELŠÍ ŘEKA
AMAZONKA
Jižní Amerika
Délka - 7 025 km
Deset nejdelších řek
http://www.celysvet.cz/novinky/foto/rekordy-prirody-amazonka-2.jpg
NEJVYŠŠÍ HORA
MOUNT EVEREST
Asie / Čína - Nepál
NEJVĚTŠÍ KRÁTER ZPŮSOBENÝ DOPADEM METEORITU
BARRINGERŮV KRÁTER
Severní Amerika / USA (stát Arizona)
Průměr 1 264 m, hloubka 174 m
Před 20 až 50 tisíci lety dopadl obrovský meteorit o průměru nejméně 30 metrů na území Arizonské pouště. Před nárazem měl hmotnost asi 70 000 tun. Dopadal rychlostí 69 000 km za hodinu. Meteorit se po nárazu roztříštil na kousky. Exploze byla asi čtyřicetkrát silnější než výbuch atomové bomby, která zničila Hirošimu.
NEJVĚTŠÍ POUŠŤ
SAHARA
Afrika / Maroko - Západní Sahara - Mauritánie - Mali - Alžír - Tunisko - Libye - Niger - Čad - Súdán - Egypt
Rozloha - 9 000 000 km2
NEJVĚTŠÍ JESKYNÍ SYSTÉM
MAMUTÍ JESKYNĚ
Severní Amerika / USA (stát Kentucky)
Celková délka - 530 km (zpřístupněných 15 km).
NEJJASNĚJŠÍ HVĚZDA LETNÍ OBLOHY
VEGA
Nachází se v souhvězdí Lyry
upraveno podle http://zempl.wz.cz/php/nejgeograf.php

Pro Karču

14. července 2008 v 20:02 | hejave
Pro mojí nejlepší kámošku Karču -------- která má dnes svátek!!!!!!!!
Karčo, MTR!!!!!! :-)))
Evča

voda

9. července 2008 v 19:16 | hejave
http://www.wallpaper.cz/primo/old_ir/krajina_a_voda--400x300.jpg
http://kreta.rovnou.cz/images/fotky/mach-voda.jpg
http://mates.czweb.org/fotky/voda/voda2.jpg
http://kedys.sattnet.cz/voda/voda-wallpaper-by-kedys.001.jpg