Leden 2008

Jane Austen

29. ledna 2008 v 19:41 | hejave
Vášnivý milostný příběh o skutečném setkání mladé Jane Austenové a Toma Lefroye, který pravděpodobně inspiroval její největší romány. Roku 1795 bylo pro mladou dámu hlavním životním cílem sňatek s bohatým mužem. Jane Austen však věří na lásku. Ve svých 20ti letech se konečně setkává s temperamentním mladým Irem Tomem Lefroyem. Jeho intelekt a opovážlivost jí naprosto uchvátí a Jane brzy nemyslí na nic jiného, než na Toma. Může si ale dovolit odmítnout nabídku k sňatku s vnukem lady Gresham, vzepřít se autoritě svých rodičů a uprchnout před sociálními konvencemi ?
Jane Austenová ohromila okolí svým talentem, důvtipem a inteligencí. Její život je ale plný vášně a romantiky. Ze vztahu s Tomem Lefroyem vznikl příběh tak opravdový a romantický jako její nejskvělejší literární díla.
V anglické společnosti na konci 18. století byl sňatek z lásky jen bláznivou pohádkou. Hlavní hybnou silou byly peníze. Manželé Austenovi mají dceru na vdávání a moc dobře si to uvědomují. Jane dostane nabídku k sňatku od synovce Lady Gresham pana Wisleyho. Jí se to ale nelíbí. je obdařena divokým a nezávislým duchem dvacetileté a vidí jiný svět, než třídní rozdíly a obchod - svět mimo pýchu a předsudky. Chce se vdát z lásky.
Setká se s mladým Irem Tomem Lefroyem, který je advokátním asistentem a přijel z Hampshiru. Je krásný, inteligentní, ale chudý. Nemá rád nevzdělané venkovanky. Ale v mladé Jane Austenové najde víc, než by očekával ....
Jejich cesty se propojují čím dál tím víc. Podnikají divoké slovní turnaje v místním lese, tančí spolu, Jane ho porazí v kriketu a on jí dá k přečtení román "Tom Jones" ... Postupně se jeden do druhého zamilují.
Jsou ale pod přísným dohledem. Sestra Cassanndra a sestřenice jí nabádají, jaké by tato aféra mohla mít následky. Lady Greshamová se urazí, Tomův strýc soudce Langlois, který osobně i finančně ivnestuje do Tomovi budoucnosti, stále doufá a nechce ani vidět, že by jeho snaha přišla vniveč. Manželé Austenovi se marně snaží svou nejmladší dceru přesvědčit.
Milenci se musí rozhodnout. Tom navrhuje, aby utekli. To by ale mělo katastrofické následky. Rodina Jane není bohatá a hrozí jim, že zůstane bez prostředků a zahanbena. I Lefroyiova rodina v Irsku na Toma spoléhá a je ne něm závislá co se týče financí a budoucnosti.Pokud utečou, o všechno přijdou - o rodinu, přátele a majetek ... Jsou připraveni udělat poslední krok k tomu, aby urazili rozum a cit té doby ???? ......


V roce 2003 zahýbal spisovatel Jon Spence literárním světem, když odhalil, že slavná bezdětná spisovatelka si prožila románek a vášeň takové lásky, o které psala ve svých knihách. Vědělo se o tom jen málo, přestože to bylo ve většině biografiích Jane Austenové zmiňováno. Až Jon Spence v této oblasti provedl rozsáhlejší průzkum, pídil se po tom, zda jsou domněnky a teorie podložené a důkazy, kterých se dobral sepsal do biografie "Becoming Jane Austen". Jeho biografie otřásla dosavadním vnímáním Jane Austenové a Toma Lefroye. Z biografie rovněž vychází, že jejich vztah byl vážný a mnohem trvalejší než jen krátký flirt.

Toto milostné setkání zaujalo scenáristku Sarah Williams a oslovila producenty Douglase Rae a Roberta Bernsteina, kteří se námětu hned chytili. Jane Austenová za svým přísným zevnějškem skrývá divoce bijící srdce, které tento vztah probudil a díky němuž se z ní stala nepochybně nejlepší ženská spisovatelka, která kdy žila. Jon Spence byl najat jako historický konzultant pro natáčení. Vášeň a cit se natáčel v Irsku od března do května 2006.

Filmové adaptace díla Jane Austenové, jako například Pýcha a předsudek, většinou působí nadpozemsky, silně romanticky, protože jsou to její příběhy a povídky. Tento film se ale více zaměřuje na těžkosti života samotné Austenové, na fakt, že pokud by ve své době nevdala pro peníze, její život by se zhroutil. Austenovi nebyli zámožní a spoléhali na ni.

Dům Austenových zobrazený ve filmu je klíčovým místem. Žili na skromné faře ve vesnici Steventon v Hampshiru, kde pan Austen působil jako místní farář. Dům určoval postavení rodiny: "Hledala jsem něco, co bude v anglickém stylu a to se na Irském venkově hledalo těžko," říká výtvarnice Stewartová, "Vhodné místo jsme našli v Higginsbrooku. Hledala jsem dům, který bude připomínat sídlo Bennetových z Pýchy a předsudku. Po dlouhém hledání jsme zjistili, že Austenovi žili v mnohem menším a ošuntělejším domě, než Bennetovi. Máme hodně vizuálních dokladů, jak to tam vypadalo, včetně rytin a maleb, které místo vykreslují. Higginsbrook byl ideální, protože Austenovi žili namačkáni v malém domě. Pan Austen byl řadový farář na malé faře, u které měli malou zahrádku, kde si pěstovali zeleninu pro vlastní spotřebu."

Se sídlem Austenových ostře kontrastuje dům Lady Greshamové, druhá hlavní lokace scénáře: "Zjistila jsem, že rodina, která zaměstnávala pana Austena jako faráře, žila v honosné budově v gotickém stylu," vysvětluje Stewartová, "Byla to rodina Tuitových, ve filmu Greshamových. Dočetla jsem se, že šlo o velmi lakomou rodinu. Nikomu nedali žádné peníze, s nikým se příliš nepřátelili, ani neměli dům příliš vyzdobený, v podstatě nechali dům chátrat. Takže jsme ve filmu ukázali, že přesto, že šlo o obrovský architektonicky pozoruhodný dům, nebylo o něj dostatečně pečováno." Dům Lady Greshamové se natáčel na dvou lokacích: exteriéry se točily u Kilruddery House ve Wicklow, ale interiéry o 70 mil dál, v Tullamore v Offaly. Fara pana Austena se natáčela v Cloghlee Bridge v Dublinských horách. Kostel byl mírně zanedbaný a starý, tak jak to dost pravděpodobně bylo ve skutečnosti, protože Austenovi neměli dostatek financí, aby ho udržovali v perfektním stavu.
Hlavní fakta příběhu, podle Jona Spence:

I. Jane Austenová se setkala s Tomem Lefroyem při jeho návštěvě u tety a strýce v Hampshiru o Vánocích roku 1795, tehdy bylo oběma 20 let.

II. Jane Austen navštívila v srpnu 1796 krátce Londýn a bydlela v domě Tomova strýce, kde tou dobou žil i Tom.

III. Tom se vrátil do Irska ke své práci advokáta. Na konci roku 1798 se oženil se setrou svého kamaráda ze školy a svou prvorozenou dceru pojmenoval Jane.

Scenárista Kevin Hood byl příběhem nadšen: "Projekt mě nadchl, protože jde o velmi zásadní příběh, který navíc sloužil jako inspirace pro román "Pýcha a předsudek". Lidé zapomínají na to, jaký genius Jane Austenová byla, jedna z hlavních autorek všech dob. Její vztah s Tomem Lefroyem byl naprosto zásadní pro její následující práci. Film se opírá o fakta tak, jak jsou nám známa a většina postav skutečně existovala, stejně jako mnoho situací a okolností ve filmu," vysvětluje scenárista Kevin Hood, "Některé události jsme upravili, propojili jsme je s tím, co o Jane Austenové známe z jejích knih a dopisů, vše dohromady dotváří obraz života Jane Austen."

"Milostný příběh Jane Austenové a Toma Lefroye je nový a překvapující. Navíc nabízí fascinující pohled do jejího života a jedná se pravděpodobně o zkušenost, která jí pomohla k tomu, stát se velkou spisovatelkou. Podle mě byl scénář zajímavý tím, že se zaměřuje na Jane jako na mladou nevázanou a živou ženu a je to hloubavý a imaginativní obraz jejího života a práce."

Obsazení rolí
Jane Austen
Jane Austenová je obyčejně zobrazována jako velmi upjatá a strojená. Jako žena, která svůj život oddala psaní. V tomto filmu máme možnost spatřit i další aspekt její osobnosti. Proslula jako pravděpodobně nejlepší anglická spisovatelka od dob Williama Shakespeara a zde je zobrazena jako mladá žena, která je nejen oddaná svému spisovatelskému talentu, ale také divoká a nezávislá. Žena, která prožívá to, čím prosluly hrdinky jejích románů.
Jane je nejmladší dítě z rodiny: má šest bratrů a jednu sestru. Ve filmu je jí dvacet jedna let, je na vrcholu svého ženství, a její rodiče chtějí, aby se provdala do bohaté rodiny.
Pro režiséra Juliana Jarroldse je právě mítá podřídit nátlaku ohledně sňatku. Je to nezávislá žena, která k sobě hledá tato mladistvá nevázanost klíčem k postavě Jane ve filmu: "Tvrdohlavě se odněkoho se stejným intelektem. Takže, když se objeví inteligentní šibal Tom Lefroy, začnou přeskakovat jiskry."
Americká herečka Anne Hathaway, kterou jsme naposledy viděli v komedii o prestiž-ní módě Ďábel nosí Pradu, se pro roli Austenové nejprve zdánlivě moc nehodila. Ale pak se ukázalo, že je nejlepší.
"Když jsem se setkal s Annie, bylo mi jasné, že to bude ta pravá herečka pro roli Jane," vysvětluje režisér Jarrold, "Jane Austenovou miluje a zná všechny její romány. Je velice chytrá, pracovitá a zapálená. Byla odhodlaná zjistit si o Austenové všechny informace, zapracovat na dokonalém anglickém přízvuku, naučit se hrát na piáno, zvládnout všechny klasické tance a naučit se zvyklostem konce 18. století. Dokonce se naučila základy znakové řeči, kterou jí učí Filip, který je částečně neslyšící, a hraje jejího bratra George. Annie má živé, provokativní vystupování, které je pro roli mladé ženy, která se bouří proti pravidlům sňatků v 18. století, příhodný. Věřil jsem, že mezi Annie a Jamesem McAcoyem to bude fungovat a moc se mi líbil její film Zkrocená hora."
Anne Hathawayová říká: "Byla jsem unesena, jak inteligentně byl scénář napsán a jak citlivý a vášnivý byl. Je to příběh nejslavnější anglické ženy všech dob a lidé si obyčejně Angličany s vášní nespojují. Také se mi líbilo, jak je v něm zachyceno, jak se do sebe zamilují dva mladí lidé. Přestože příběh nemá pohádkový happy-end, je závěr filmu nesmírně dojemný. Je to tak klasické drama, tak nadčasové jako byla třeba Casablanca."
"Myslím, že v době, kdy žila Jane Austenová, bylo velice těžké být dcerou," pokračuje Anne Hathaway, "Očekávalo se od Vás strašně moc, a tolik se očekávalo i od Jane a ona se proti tomu bouřila. Soudím, že měla velice krásný vztah se svým otcem, a že s ní vycházel mnohem lépe, než její matka. Myslím, že byť byl její vztah s matkou založen na lásce, byl velice prchavý. Její matka byla velice pečující žena, která pro svou dceru chtěla, aby se dobře vdala a usadila se, a to podle ní bylo to hlavní. Jane to viděla jinak a tak často docházelo k vypjatým konfliktům."
Tom Lefroy

"O Tomovi Lefroyovi v době, kdy se znal s Jane Austen, víme velmi málo. Vše co víme, víme z jejích dopisů," říká Jon Spence, "To, že o něm Jane říká, že by si měl přečíst román Tom Jones, nám o Lefroyovi říká asi víc, než kterýkoli jiný známý detail."

Ve tomto filmu je Lefroy ambiciózní inteligentní muž. Pro režiséra Juliana Jarrolda bylo podstatné ve filmu ukázat, jak Lefroye změnilo jeho seznámení s Jane. Skotského herce Jamese McAvoye už režisér znal, režíroval ho v televizním seriálu White Teeth: "Jsem Jamesův fanoušek už dlouhá léta. Je to velmi nadaný a inteligentní herec. Hlavní úkol při ztvárnění postavy Toma Lefroye bylo charisma a rošťácký šarm jeho postavy. Také musel dokázat oponovat slovním turnajům, které s ním Jane vedla. Nakonec se, přes svoje přesvědčení, do Jane po uši zamiluje, i když je mu jasné, že to nemá žádnou budoucnost. To všechno se Jamesovi podařilo s lehkostí a šarmem."

Jameseova rodina v Irsku na něj spoléhala. Proto studoval práva v Londýně, aby byl schopen finančně ji zajistit: "Je to muž, na kterého je vyvíjen obrovský nátlak, potvrzuje McAvoy, "Jeho úkol, jakožto nejstaršího syna, je obnovit pokulhávající movitost rodiny. To si uvědomuje už asi od svých 11 nebo 12 let. Jeho strýc Langlois ho odvedl od rodiny a přátel již v ranném věku, aby se učil v Londýně právům. Je to pro něj příležitost, jak si polepšit, dobře se oženit a obnovit bohatství rodiny. Tom je sice v jádru nekonformní, ale cítí to obrovské břemeno zodpovědnosti."

Pan a paní Austenovi

Matku Jane si zahrála Julie Waters. Hraje ženu, která se vdala z lásky. V tehdejší společnosti to nebylo ani populární ani výhodné. Nyní se paní Austenová snaží, aby se její dcera nevydala stejnou cestou. Chce pro ni to, co považuje za nejlepší.

Zpočátku věděla Julie Waters o Jane Austenové jen velice málo: "Nevěděla jsem o ní nic, nečetla jsem žádný její román," říká herečka, "Nikdy mě nijak zvlášť nepřitahovala. Pak mi dal bratr přečíst memoáry, které o ní napsala její rodina. Prošla jsem si je a přečetla jsem si Pýchu a předsudek, který mě naprosto uchvátil: bylo to velice vtipné a současné."

"Při natáčení plesových a rodinných scén jsme si užili spoustu legrace. Nikdo z nás moc dobře netančí, tak to byla legrace. Legrace už ale nebyla dobová móda. Vždycky jsem byla šťastná, když jsem si mohla sundat korzet, tenkrát ženy musely tolik trpět! S korzetem se nemůžete pořádně hýbat. Třeba si nemůžete zavázat tkaničky, je to hrůza."

Manžel paní Austenové je místní duchovní. Vede si celkem dobře, je pyšný na svých osm dětí a velmi dobře vychází se svou nejmladší dcerou. Reverenda George Austena si zahrál James Cromwell, který si zahrál například roli dobrosrdečného farmáře ve filmu Prasátko Babe, zkorumpovaného policistu v L.A. - Přísně tajné nebo roli prince Filipa ve filmu Královna. Pan Austen je štědrý gentleman, vzdělaný muž a především podporující otec Jane.
Rodina, přátelé a nepřátelé

Maggie Smithová, dvojitá držitelka Oskara je legendární filmová herečka, zde byla obsazena do role úžasné Lady Greshamové.

Anna Maxwell Martinová si zahrála Cassandru, jedinou sestru Jane a její nejbližší přítelkyni: "Je to velmi hodná žena, velice zaměřená na rodinu a moc milá," říká Martinová, "Je celkem zásadová, a přeje si, aby byla Jane šťastná. Říká, že rodina a společenské postavení jsou velmi důležité a nelze to jen tak zahodit. Je velice oddaná Jane a jejímu psaní. Z pozdějšího života se dozvídáme, že si byly velmi blízké." Cassandra přichází o svého snoubence Thomase, který umírá nakažen žlutou zimnicí v Karibiku, kde pracoval jako vojenský kněz. Tato ztráta Cassandře způsobí velký zármutek: "Velmi miluje tohoto muže, za kterého se chystá provdat," pokračuje Martinová, "Znala ho dlouhá léta , vyrůstali spolu. Vypadá to, že z nich bude skvělý manželský pár a najednou se všechno zhroutí. Stane se z ní zničená, v jádru zlomená žena, která se musí vyrovnávat s obrovskou bolestí."

Joe Anderson si zahrál Henry Austena. Podle scénáře je mu 25 let, je to pohledný švihácký student v šarlatové uniformě, milicionář s velmi nízkým příjmem. V Londýně se přátelí s Tomem Lefroyem. Henry je nejmilejší bratr Jane, chytrý a optimistický muž, který vystudoval Oxford: "Zažili si spolu mnoho milých chvil," vysvětluje Anderson, "Zjistil jsem si, že když byli malí, tak si spolu vymýšleli a psali různé příběhy. Byli si velmi blízcí, a Henrymu se na Jane vždycky líbilo, že na dívku je celkem rozpustilá."

Svět Jane Austenové

Snímek Vášeň a cit je zasazen do prostředí, které se nepodobá žádné z předchozích filmových adaptací jejích knih. Tento příběh, byť je inspirován skutečnými postavami a místy, nenajdete v žádném z jejích románů.

Výtvarnice Eve Stewartová se před natáčením zcela ponořila do dobové literatury - regentského období v Anglii, konce 18. století, a zjistila si o Jane Austenové maximum: "Nenatáčeli jsme dokumentární film, takže jsme nechtěla, aby to tak ve výsledku vypadalo," vysvětluje Stewartová, "Když chcete diváky přenést do jiného světa, nechcete při tom zabřednout do přílišného pedantství. Takže se z Vášně a citu stalo dobové drama. Je odvážnější, zemitější a tvrdší než předchozí filmové adaptace: ostré hrany nejsou zjemňovány a slunce vždycky nezáří zlatě. Je to obraz toho, jaký život vedla Jane Austenové."

Najít vhodné lokace pro natáčení nebyl až tak veliký problém ve městě, kde je gregoriánská architektura téměř neporušena včetně řadových domků (Henrietta Street) a hlavní městské pamětihodnosti, radnice. Horší to bylo s vhodnými lokacemi na venkově: "Dublin má skvělou gregoriánskou architekturu, ale venkovské lokace byly problém, protože se vůbec nepodobají Hampshiru. Nejsou tam žádné kopce ani porost, takže pro výtvarníka byla krajina nejtvrdší oříšek."
http://ellinky.blog.cz/0711/neco-malo-o-jane-austen-a-o-filmu

Výšivky

29. ledna 2008 v 14:53 | hejave
Móda je vrtkavá, jako zimní počasí. Jestli jste se rozhodly utratit pár kaček ve výprodeji, měli by jste vsadit na výšivku. Hnědá a fialová je pro tuto zimu hlavní barvou pro mikiny a trikoty. Aby to všechno nebylo tak smutné hitem je mít spoustu výšivek na svém oblečení. Pokud taková mikča už tvůj šatník zdobí, je to určitě dobrá volba. Výšivky a potisky totiž hned tak do zapomenutí neupadnou.
Tip pro šikovné ruce: Jestli umíš alespoň přední steh, můžeš si nový model vyrobit z některé starší mikiny. Budeš potřebovat látací přízi (je silnější a bude lépe vidět), jehlu a nit, šablonu (vzor), bílou krejčovskou křídu na zakreslení motivu na látku. A teď se do toho můžeš pustit :-)
http://www.in.cz/?menu=20&text=96Vhodná doba na cvičení

29. ledna 2008 v 14:51 | hejave
Kdy je lepší, výhodnější, cvičit a posilovat - ráno, přes den, večer nebo je to jedno? Myslím, kdy to má větší účinek?
Z vědeckých studií vyplývá, že nejvýhodnější doba na cvičení, z hlediska spalování tuků a povzbuzení metabolizmu, je ráno ještě před snídaní. V těle totiž není zásoba cukrů, která se začíná při cvičení spalovat jako první a dostává se do těla s prvním jídlem, místo cukru si pak tělo bere energii z tuků. Pozor by si však měly dát diabetičky. Mohlo by u nich dojít k hypoglykemii (nedostatku cukru v krvi), v tomto případě je lepší, když diabetička cvičí po lehké snídani a raději za přítomnosti někoho dalšího.
S prázdným žaludkem se cvičí lépe, po jídle se cvičit nedoporučuje (může vést k nevolnosti, pohyb působí nevhodně na trávení). Večer před spaním nepůsobí cvičení na tělo dobře kvůli spánku, protože se pohybem zvýší puls a dlouho trvá než se tělo uklidní. Po nočním odpočinku jsme ztuhlí, proto bychom se měli při ranním cvičení nejprve postupně rozhýbat, pomalu protahovat, nedělat trhavé pohyby, při nichž by mohlo dojít k natažení, v horším případě natržení, svalu nebo šlachy.
Protahováním bychom měli zahajovat i každé intenzivní sportování - např. před nasednutím na kolo, nasazením in-linů nebo běháním. Rada na závěr - před dobíháním busu, protáhni si všechny kosti, ať si nenameleš pusu, na léčbu vždy času dosti...
zdroj http://www.in.cz/?menu=51&text=206

Jak správně hubnout?

28. ledna 2008 v 17:38 | hejave
Jak správně hubnout?
Základem je omezený příjem tuků a jednoduchých cukrů. Správně sestavený jídelníček má být pestrý, chutný a vedle základních živin (bílkovin, tuků, cukrů) by měl obsahovat i všechny potřebné vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu.
Po přečtení minulého článku jsi zjistila, že bys měla trochu zhubnout? V tom případě jsou tyto články určené tobě. Pokud máš váhu v pořádku, ale přesto potřebuješ zlepšit kondičku, taky jsi vítaná :-)
Pár malých zásad pro pěknou postavu:
1. Při snižování hmotnosti nesmíš hladovět.
2. Jídlo, které jíš, ti musí chutnat.
4. Místo brambůrků si dej slunečnicová semínka.
5. Využívej každou chvíli k pohybu.
6. Usmívej se :) Nikdo nestojí o protivnou, i když štíhlou kámošku.
Jednou ze zásad při změně jídelníčku je: Nenásilně, ale systematicky ho měň.
Bez pohybu by to nešlo! Pravidelná tělesná aktivita zvyšuje šanci na úspěch.
A proč?
Zvyšuje rychlost metabolismu. Odbourává přebytečný tuk a ne svalovinu. Zlepšuje fyzičku a pohybové dovednosti. Budeš se cítit lépe. Vede ke krátkodobému snížení chuti k jídlu.
Tak jak?
Je důležité se hýbat každý den, ne jen jednou týdně zajít do fitka. Zkus chůzi, nebo kolo místo jízdy autem, vyběhnout schody místo postávání ve výtahu. Udělej si delší procházku ve svižném tempu. Vhodným pohybem je také jízda na kole nebo rotopedu, plavání nebo veslování, aquaerobik, kolečkové brusle, koloběžka, běh na lyžích apod. Určitě najdeš něco, co tě bude těšit a budeš to dělat ráda. Protože jenom tak se sport může stát pravidelnou součástí tvého denního režimu.
http://www.in.cz/?menu=19&text=159

Austenová, Jane - Pýcha a předsudek

28. ledna 2008 v 16:50 | hejave
Hlavní postavy: Rodina Bennetových: Pan Bennet, paní Bennetová, Jane, Elizabeth, Mary, Kitty a Lydia. Bingley (=milý od Jane), Darcy (=milý od Elizabeth), Wickham (=milý od Lydie).

Kniha Pýcha a předsudek byla poprvé vydána Jane Austenovou pod názvem První dojmy roku 1795, ale byla odmítnuta. Jane se nevzdává a pouští se do své druhé knihy Rozum a cit a přepracovává své první dílo, jež roku 1813 vydá už pod nynějším názvem. Téměř rázem si získala úspěch a neobyčejné sympatie čtenářů.
Pýcha a předsudek je idylicko - ironická komedie o ženění a vdávání s novým nesentimentálním a rozumově realistickým přístupem k základním životním otázkám spojeným s rodinnými vztahy. Láska, peníze, cit, společenské pokrytectví, faleš, to všechno je námětem autorčina empírovaného obrázku.
Kniha vypráví o sedmičlenné rodince Bennetových žijících na venkovském sídle v Anglii. Pan Bennet je moudrý člověk, ale v mládí udělal tu chybu, že se zamiloval do velmi hloupé ženy. A následky si nese. Dívá se na všechno s nadhledem a hloupost ostatních ho vždy pobaví. Jeho žena si dala za jediný svůj životní cíl provdat svých pět dcer, a tak když se v dohlednu objeví jakýkoli možný nápadník, paní Bennetová se kolem něj začne rozplývat a je zdvořilost sama. Její dvě nejstarší dcery Jane a Elizabeth radši zavírají oči, když vidí, jak se jejich matka dokonale ztrapňuje před celou společností. Jane je veselé děvče s velmi optimistickou a odpouštějící povahou. Když zahlídne u kohokoli chybu, snaží se ho omluvit. Elizabeth je mnohem realističtější a mrzí ji chování její rodiny. Její pohled na svět je demokratický, takže muži, kteří jí nabízejí ruku s pýchou na své hrudi u ní neuspějí. Její otec si jí váží nejvíce ze všech svých dcer a velmi si s ní rozumí.
Další dcera se jmenuje Mary. Je to děvče stále zamyšlené, bloumající nad otázkami filozofie a ponořené do knih. Dění světa jde spíše kolem ní a ona se statečně drží ve svém idealistickém světě. Jen když vidí ve své blízkosti klavír, chce se předvést. Což s jejím nedobrým hlasem nebývá moc dobré. Nejmladší Kitty a Lydia se honí jen za důstojníky, kterých je zrovna v jejich vesničce víc než dost. Vzor mají ve své matce a od toho se odvíjí i jejich hloupé a trapné chování. Obě jsou velmi povrchní a nechávají si duševní krásu proplout mezi prsty. Což jim ale vůbec nevadí.
…Sousední venkovské sídlo si koupí pan Bingley, a tak paní B. spěchá a nabízí mu všechny své dcery. On se zamilovává do Jane, ale jeho přítel strohý a pyšný pan Darcy mu to vymlouvá, protože se mu zdá, že Jane ho nemiluje, a tak ho s pomocí Bingleyovo sestry dostanou zpět do Londýna a Jane i on se trápí pro nešťastnou lásku. Pan Darcy se ke všem chová povýšeně a stroze. Lízu z vysoka přehlíží, jelikož není ani dost hezká ani bohatá. A ke všemu její hrozná rodina. No, radši se od ní drží dál. Jenže ho udivuje, že ona jediná se z celé společnosti kolem něj netočí. Je tam nejbohatším mužem a na ní to nezabírá…Ač se tomu velmi brání, počne k ní cítit hluboký cit. Když si to sám přizná a přes velké roztrpčení nad tím se rozhodne, že Lízu požádá o ruku, počítá s tím, že nabídku rozhodně přijme.
Elizabeth ho však tvrdě vyvede z omylu, když mu vmete do tváře se svým "ne" ještě dvě velká obvinění. První spočívá v tom, že překazil velkou lásku její sestry s Bingleyem jen kvůli tomu, že nejsou zřejmě pro něj dost dobré. A druhé, mnohem závažnější ho obviňuje z nelidského chování k jeho sluhovi, který byl velkým oblíbencem jeho otce. Líza však netuší, že drahý Wickham je hazardní hráč a tuto cestu si vybral sám. Jejich lásku rozdělí jen proto, že si myslí, že tím pomůže svému příteli, ale slova Lízy si vezme na srdce a po čase se z pyšného mladíka stává velmi moudrý a laskavý mladý muž.
Jane se zasnoubí s Bingleyem téměř součastně jako Líza s Darcym, ve kterém postupem času našla velké zalíbení. Matka se raduje a k její spokojenosti ji nechybí nic. Brzy zapomíná, že její šestnáctiletá Lydia utekla s Wickhamem a žila s ním nesezdána. Ona vidí jen svatbu, ke které ho donutili. Přijímá ho se vší "láskou". Otec to bere s velkou ironií a manželčině i Wickimhamově hlouposti se vesele směje. Je velmi šťasten, že jeho dvě moudré dcery dopadly dobře a zbytek už bere s humorem. Takže všichni jsou spokojeni, jen paní Bennetové zbývají ještě dvě dcery k provdání, ale to se svým "důvtipem" jistě hravě zvládne.
http://referaty-seminarky.cz/austenova-jane---pycha-a-predsudek/

Kosmetické tipy hvězd

28. ledna 2008 v 16:43 | hejave

Angelina Jolie

Pravidelně si nechává střihat konečky vlasů a denně si do nich vtírá regenerační krém!

Shakira

Zásadně si suší vlasy na vzduchu. Mimo to si pravidelně dělá přes noc vlasovou masku z bambuckého másla.

Beyoncé Knowles

"Když si lícní kosti nenápadně přetřu zlatými sypkými stíny, perfektně to vypadá. Celý obličej se nádherně prozáří!"

Kate Moss

Přes den dostanou vlasy téhle topmodelky pěkně zabrat. Její vlasový stylista pak má večer za úkol je dostat zase do formy. Přestříká je vodou Evian a prsty upraví do tvaru.

Jennifer Lopez

Vizážista J.Lo nadzvedne horní víčko oka a tenkým plochým štětečkem nanese sypké oční linky pod věnec očních řas!

Rihanna

Nejdůležitější jsou pro ni kleštičky na řasy. "Bez nich bych v životě nikam neodjela!" Aby její řasy vypadaly opravdu perfektně, kleštičky si před použitím vždycky nahřívá fénem.

Fergie

"Přetři tváře, chřípí a bradu hnědým pudrem s leskem. Obličej dostane přirozený lesk!"

Další tipy vizážistek!

* Místo kajalové tužky používej tmavší odstín očních stínů. Výsledek bude jemnější.
* Máš suché a matné vlasy? Udělej si zábal: utři žloutek, trochu medu a tvarohu, rozetři do vlasů, nechej 20 minut působit a opláchni vodou.
* Proti suché pleti pomáhá okurková maska. Důkladně si vyčisti obličej, polož na něj na kolečka nakrájenou okurku a nechej 20 minut působit.
* Proti unaveným očím: 2 sáčky černého čaje přelij vařící vodou, nech minutu louhovat, sáčky vychlaď a na 10 minut přilož na oči.
* Udělej si hlubší dekolt: silným štětcem rozetři bronzový pudr od středu dekoltu šikmo až na ramena.
* Oční linky drží na věky, když si před jejich nanášením opatrně přetřes okraje oka troškou pudru!

15 tipů na krásné vlasy

28. ledna 2008 v 16:42 | hejave
Vlasy dobré, všechno dobré - jestli jsi spokojná s účesem, cítíš se uvolněná, sebevědomá a šťastnější. Nabízíme Ti tipy profesionálů a jednoduché domácí recepty na lesklé vlasy a dosažení objemu.

KROK ZA KROKEM K LESKU
Blondýna či bruneta - lesk vlasů je důležitejší než jejich barva. Lesklé vlasy vypadají zdravěji a svůdněji!

1. Správné použití
Se šampónem i kondicionérem pracuj šetrně, aby si vlasy zbytečně nezatěžovala. Kondicionér nanášej jen po délce vlasů a na jejich konečky, po nanešení balzámu je přečeš hřebenem.

2. Důkladné vymývání
Oplachování vlasů zakonči studenou sprchou, až dokud vlasy nevržou mezi prstama. Studená voda uzavře povrch vlasu a redukuje tvorbu mazu.

3. Vlhké vlasy jsou citlivější
Proto je po umytí nesuš ručníkem, vodu z nich jen jemně vytlač. Mokré vlasy nikdy nečeš kartáčem, jen je opatrně rozpleť řídkým hřebenem. Typ: Vlasy si rozčeš kartáčem ještě před umýváním.

4. Sušit jen s mírou
Horký vzduch narušuje vlasovou strukturu, proto vlasy nech volně uschnout. Pokud pospícháš, dosuš si vlhké vlasy mírně teplým vzduchem z vzddálenosti minimálně 15 cm. Sušič směruj od kořínků směrem dolů, tím se vyhladí povrch vlasů. Před sušením si do vlasů vetři malé množství přípravku na lesk vlasů.

5. Barva dodá lesk
Čím je barva vlasů tmavší, tím víc se lesknou. Používej šampóny, kúry, tužidla a gely, které oživí barvu Tvojich vlasů. Vynikajícím řešením je tónování.

RYCHLÉ A ÚČINNÉ:
Jednoduše je připravíš z dostupných surovin, které najdeš doma.

6. Stop šedivění
Pravidelné používání zředěného jablečného octu při ošetřování vlasů spomaluje proces šedivění. Směs by se měla skládat z 1/3 octu a 2/3 teplé vody. Přimíchej a vmasíruj do vlasů. Neoplachuj.

7. Med proti lámavosti
Pomocí medu dáš Tvoje lámavé vlasy rychle do formy! Smíchej 1 PL medu s 1 žloutkem, nanes na vlasy a nech působit 15 minut.

8. Přírodní zvýrazňovače barvy
Heřmánek jako zesvětlovač: Blonďaté vlasy si po umytí opláchni heřmánkovým čajem. Melír: Čerstvě vymačkanou citrónovou šťávu aplikuj na zesvětlené pramínky. Zvýraznění tmavé barvy: Zalej po jednom sáčku šalvějového a černého čaje litrem vody a přidej 2 PL ovocného octu. Používej pravidelně!

9. Banán na neposlušné vlasy
Rozmačkej zralý banán a smíchej ho s 1 PL mandlového (olivového) oleje. Kaši vetři do pokožky hlavy a po 15 minutách důkladně smyj.

10. Jak na mastné vlasy?
10 PL čerstvě rozmačkaných lístků máty zalej 1 l vody. Pomalu přiveď do varu a nech odpočívat 1 h. Zceď a přidej 1 l jablčného octu. Touto směsí opláchni umyté vlasy.

VÍC OBJEMU JEMNÝM VLASÚM
Jemné vlasy potřebují výživné látky a ochranu, protože jsou díky své jemné struktúře velmi citlivé.

11. Základní push-up starostlivost
Šampóny na jemné vlasy zvětšují jejich objem. Obsahují vitamíny, proteiny a rostlinné výtažky, které jim dodají pružnost a vitalitu. U jemných vlasů je velmi důležité důkladné opláchnutí a následné použití studené vody, která podpoří prokrvení a nazvedne vlasy u kořínků.

12. Styling s efektem vzduchových polštářků
Moderní stylingové produkty na objem vytvoří mezi vlasy malé vzduchové polštářky, díky kterým vlasy vypadají bohatší. Pěnové tužidlo nanášej na vlhké nebo suché vlasy už od kořínků. Rovnoměrně ho rozděl pomocí řídkého hřebenu.

13. Velké natáčky udělají hodně
Vlhké vlasy ošetřené sprejem nebo tužidlem natoč na velké natáčky. Dej pozor, aby si zachytila i špičky vlasů. Nahřej sušičem a nech vychladnout. Vlasy opatrně přečeš kartáčem s přírodními štětinami nebo dotvaruj prstama.

14. Barevné pramínky dodají objem
Světlé nebo světlečervené pramínky oživí jemné vlasy. Zesvětlovač způsobí jemné nadzvednutí účesu, ale pokud si odbarvíš všechny vlasy, zaručeně je poškodíš.

15. Perfektní střih
Polodlhý i krátký postupný střih dodá jemným vlasům objem. Aby si účes zachoval strukturu, spodní vlasy by neměly být příliš proředěné. Nejvhodnější volbou je po bradu dlouhý, jemně prostříhaný bob se střapatou ofinkou. Důležité je pravidelné zastřihávání jednou za měsíc.

Víš, jaké barvy ti sluší??

28. ledna 2008 v 16:40 | hejave

K tomu, abychom rozpoznali, jaké barvy nám sluší, v jakých odstínech nejlépe vynikneme a budeme působit příjemně, slouží barevná typologie. Zkušený typolog podle určitých klíčů určí paletu barev, která je ti šitá na míru. Pokud potřebuješ najít svůj styl či změnit svou image výběrem vhodných barev oděvů, doplňků, líčení a účesu, může ti pomoci zkušená typoložka. Najdeš tak sebe samu a budeš si jistá, že to, jak se oblékátš a jak vypadáš, ti stoprocentně sluší.
Barevná typologie vychází z teorie, že každý člověk se dá podle barvy pleti, očí a přirozené barvy vlasů jednoznačně zařadit do jedné ze skupin barev, pojmenovaných podle čtyř ročních období. Ke každému typu náleží paleta jistých barev, od níž se odvozují barvy pro oblečení, líčení a vlasy. Tyto barvy mají účinným způsobem zvýraznit přednosti toho kterého typu.
A podle čeho se určuje konkrétní barevný typ? Vycházej z barvy své pleti, očí a přírodní barvy vlasů. Zkus se sama zařadit a vyzkoušet, co ti sluší.

JARNÍ TYP

Pleť mívá tyto odstíny: nažloutlá, broskvový nádech, zlatavá, teple zbarvená, slonovinový odstín, maximálně do růžova, nikdy ale nemá namodralý podtón. V rozčilení se na tváři i na krku objeví červené skvrny, často zčervená celá tvář. Jarní typy nemívají kruhy pod očima. Rty bývají jemně červené. Vlasy jsou nejčastěji blond se zlatým podtónem nebo světle hnědé.
Co ti sluší?
Z barev se k tobě nejvíc hodí červená, trávově zelená, žlutá, oranžová, broskvová, meruňková a lososová. Všechny barvy mají být teplé - ostré, veselé, jasné, svítivé, světlé. Vyvaruj se všech tmavých barev.
Něžné kouzlo žen jarního typu si žádá jemný, přirozený make-up. Ideální je transparentní make-up, např. tónovací krém barvy slonové kosti nebo žlutavě béžové. Oči zvýrazníš něžnými pastelovými stíny s perleťovým leskem - růžový, zelený, šedý. Na rty postačí bezbarvý lesk.
Co se šperků a doplňků týče, sluší ti zlato nebo žluté perly, jantar, polodrahokamy v teplých odstínech, decentní lesk, přírodní barvy, slonovina, nebarvené dřevo, kůže.
Z oblečení vyzkoušej zdrženlivé klasické střihy, malé až středně jemné vzory. Ideální kombinace dvou základních barev do šatníku jarního typu: světle modrý kostým, plášť v barvě velbloudí srsti a k tomu krásná, zářivě bílá blůzka.

LETNÍ TYP
Pleť je křehká, světlá, průhledná, modravá, prosvítají i žilky, často bývají kruhy pod očima. Charakteristickým znakem jsou většinou nevýrazné oči šedomodré nebo šedohnědé barvy. Rty mají chladný růžový odstín. Barva vlasů má odstíny: středně hnědá, popel, platina, šedá.
Co ti sluší?
Letní typy mohou barvami hýřit, pokud působí chladně. Jejich většinou výraznějším pigmentem obdařená pleť po intenzivnějších tónech přímo volá. Zářivá barva rtěnky a lesklé barvy pro make-up na očích působí jako ušlechtilý kontrast k popelavě světlým nebo hnědým vlasům. Ženy letního typu mohou snáze než jiné působit tu velmi přirozeně a sportovně (jen s trochou denního krému a rtěnky), jindy vysloveně elegantně (s přepudrovaným make-upem a pečlivě nalíčenými rty).
Ze šperků ti sluší - bílé zlato, stříbro, cín, růžové a modré perly, barevné lakované dřevo, plasty, náramky, kameny matné až lesklé, ne však příliš blýskavé.
Oblečení vol romantické i decentní, klasické, chladné a tlumené. Vzory drobné, jemné, maximálně středně velké.

PODZIMNÍ TYP
Pleť bývá teple béžová, průsvitně světlá, trpí na úpal, bývá citlivá. Bílá pokožka s pihami i bez. Rty jsou přirozeně sytě červené, vlasy zrzavé, červené, měděné, blond, hnědé do rezava, vždy s červeným nebo zlatým nádechem. Vlasy jsou velmi husté, nos směřuje většinou nahoru, špičatá brada, často trojúhelníková tvář. Obočí stejné jako vlasy, řasy mohou být i světlejší.
Co ti sluší?
Vhodné barvy jsou teplé - zemité, těžké, tmavší odstíny padajícího listí. Nejvhodnější je khaki.
Oči krásně zvýrazní zemité teplé tóny očních stínů, ale nanášejte je lehce. Hodí se zlatá, oříšková, medová barva, též sytá khaki, z modré palety sytá s červeným podtónem, tyrkysová. Řasenky černá a hnědá. Pro rty zvol matnou meruňkovou rtěnku nebo hnědý lesk, který působí svůdně.
Šperky a doplňky - matné, nevýrazné, drsné, méně lesklé, želvovina, sláma, kůže, přírodní, matně leštěné kameny. Nevhodný je štras. Večer vyniknete v elegantních látkách.
Tomuto typu sluší oblečení ve folklorním stylu, syté exotické materiály, vzory malé až velké - záleží na typu postavy a kontrastu daného vzoru (je-li ostrý kontrast, volte malý vzor, při jemném a nevýrazném kontrastu můžeš použít vzor velký).

ZIMNÍ TYP
Pleť je bledá, křehká, průhledná, porcelánová, béžová, bílá, olivová, světle růžová, černá a žlutá. Spodní tóny jsou vždy chladné do modra. Oči bývají často jednobarevné, bělmo většinou až domodra, často velmi výrazné a husté řasy. Rty bývají narůžovělé nebo modravé. Vlasy černé, hnědé, modročerné, většinou brzy šedivějí.
Co vám sluší?
Vhodné barvy jsou studené - syté, jasné, zářivé, ledové, kontrastní. Dále stříbřité lesklé tóny, čistá bílá a černá.
Co se týče líčení, ledově modré oční stíny, nanášené s mírou, rozzáří váš pohled. Hodí se i neutrální béžové stíny a šedá, pěkně vypadá černá nebo šedá linka konturovací tužkou. Zimnímu typu sluší výrazně červená rtěnka, též fialové odstíny a růžová - od starorůžové po stříbřitou.
Šperky a doplňky - hladké, lesklé, nápadité, extravagantní, bílé zlato, platina, stříbro, nedbalá elegance, cín, černé a modré perly. U oblečení volte vzory květinové, tečky, pruhy a geometrické vzory.
U výjimečně výrazných typů (zvlášť u mladých lidí) je možné použít některé barvy jara (výrazné odstíny zeleného jablka, zářivě oranžová), studeně zabarvené drahokamy, štras.

Piráti z karibiku 2-Truhla Mrtvého muže

28. ledna 2008 v 16:38 | hejave

Piráti z karibiku 2-Truhla Mrtvého muže

Originální název: Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest Motto: Kapitán Jack je zpět... Typ filmu: Akční Dobrodružný Fantasy Rok výroby: 2006 Režie: Gore Verbinski , Gore Verbinski Hrají: Geoffrey Rush , Naomie Harris , Johnny Depp , Kevin McNally , Mackenzie Crook , Lee Arenberg , Keira Knightley , Orlando Bloom , Jack Davenport , Bill Nighy , Jonathan Pryce , Tom Hollander , Peter Donald Badalamenti II , Ken Lally , Ron Bottitta , Gerard J. Reyes , David Bailie , Martin Klebba , Alex Norton , Jimmy Roussounis , Michael Miranda , Derrick O'Connor , Gerry O'Brien , Dermot Keaney , Max Baker , John Boswall , Winston Ellis , Andy Beckwith , Jonathan Linsley , Simon Meacock Popis: Kapitán Jack je zpět… a s ním i Will Turner, Elizabeth Swann a celá řada nových i dobře známých postav, které se vrací na plátna kin v druhém dílu velkolepé ságy Piráti z Karibiku. V hlavních rolích se znovu představí Johnny Depp, jemuž role Jacka Sparrowa vynesla nominaci na Oscara, Orlando Bloom a Keira Knightley, která má od loňského roku také na kontě oscarovou nominaci.

V tomto dobrodružném a velkolepém pokračování filmového hitu z roku 2003, které vzniklo opět pod vedením producenta Jerryho Bruckheimera a režiséra Gorea Verbinskiho, je kapitán Jack Sparrow znovu lapen ve spletité síti záhrobních intrik. Prokletí Černé perly se mu sice podařilo zlomit, avšak nyní musí se svou posádkou čelit mnohem děsivější hrozbě - ukáže se, že Jack se upsal krví legendárnímu Davymu Jonesovi (Bill Nighy), který je vládcem oceánských hlubin a kapitánem tajemné lodě BLUDNÝ HOLANĎAN, jíž se v rychlosti a schopnosti rychlého zmizení nedokáže vyrovnat žádná jiná loď. Pokud se Jackovi nepodaří najít způsob, jak se z této faustovské dohody vyvázat, bude nucen strávit celý posmrtný život jako otrok v Jonesových službách. Překvapivý vývoj událostí přeruší svatební plány Willa Turnera a Elizabeth Swann, kteří se znovu ocitají ve víru Jackových dobrodružství, během nichž dojde na strhující souboje s mořskými monstry, nepřátelský naladěnými ostrovany a výstřední věštkyní Tiou Dalmou (Naomie Harris) a dokonce i na tajemné setkání s Willovým dlouho ztraceným otcem Štruplem Billem (Stellan Skarsgard).

Mezitím si nemilosrdný lovec pirátů lord Cutler Beckett (Tom Hollander) z Východoindické společnosti začíná brousit zuby na bájnou Truhlu mrtvého muže. Dávná legenda praví, že ten, kdo se truhly zmocní, bude moci ovládnout Davyho Jonese a celou jeho posádku - a Beckett chce této obrovské síly využít k tomu, aby jednou provždy očistil Karibik od všech pirátů, kteří jej křižují. Časy se mění a skutečnými loupeživými piráty se pomalu stávají draví obchodníci a úředníci… zatímco staromódním bukanýrům jako je Jack, kterému jde především o dobrodružství a nespoutaný způsob života, hrozí vymření.
http://pichka.blog.cz/0710/pirati-z-karibiku-2-truhla-mrtveho-muze

Aneta Langerová-Malá Mořská Víla

28. ledna 2008 v 16:36 | hejave

Nechávám si svou
svou duši malou
v hloubce ukrytou
pod bílou hladinou
ve vlnách se proháním
dnes nadechnout se smím
až osud můj se naplní
do květů ledových
celá se proměním
celá se proměním

odpouštím ti zas
jsem dotyk mořských řas
odpouštím ti zas
jsem dotyk mořských řas
co před bouří tě ochrání
do snů ti tiše zpívám
jak sama často usínám
neslyšíš moje přání

uvnitř mě to svírá
samotnou němou
jsem malá mořská víla
s duší ztracenou
tak blízko tvého obětí
mé tiché prokletí
až osud můj se naplní
do květů ledových
celá se proměním
celá se proměním

odpouštím ti zas
jsem dotyk mořských řas
odpouštím ti zas
jsem dotyk mořských řas
co před bouří tě ochrání
do snů ti tiše zpívám
jak sama často usínám

odpouštím ti zas
odpouštím ti zas

členové kapely

27. ledna 2008 v 18:58 | hejave

Členové

Lukáš "Zátka" Málek

Funkce:
baskytara, zpěv

Vybavení:
baskytara: Ibanez GSR-180
kombo: Laney db 400C 400W, 4x10" repro

Ondřej "Shak" Málek

Funkce:
elektrická kytara, zpěv

Vybavení:
hlava Marshall AVT50H
repro Marshall AVT412A
kytara X-Cort, Jolana
struny D´Addario 10

Libor "Medvěd" Jaroš

Funkce:
akustická, elektrická kytara, zpěv

Vybavení:
akustik: Marshall AS100D
kytara: Yamaha APX 700
elektrik: Marshall AVT100
kytara: Crafter
bezdrát Trantec

Petr "Pitris" Místecký

Funkce:
bicí

Vybavení:
Tama SS52FH5C BK
- BD 22"
- TT 10", 12", 14"
- FT 16"
- SD 14"

činely:
- hi-hat 14" Meinl Headliner
- crash 16" Meinl Headliner
- splash 10" Paiste Pst5
- crash-ride 18" Meinl Headliner
- ride 20" Meinl live sound


blány:
- Remo
- Evans genera hd (snare)

paličky:
- Pellwood 7A
- Balbex 7A

Martin "Kása" Kasal

Funkce:
housle, zpěv

Vybavení:
housle dřevěné z roku 1853, snímač Shadow, tamburína
( zdroj www.satlava.eu)

O skupině

27. ledna 2008 v 18:57 | hejave

Historie

26. července 2003 (Pouť ke sv. Anně) - Pitris (bicí, zpěv) přichází s nápadem založit rockovou kapelu se Shakem (kytara, zpěv) a Karlem Březinou (klávesy, ev. zpěv). Místo Karla Březiny, který nejeví zájem z nedostatku času, přichází do kapely Zátka, jemuž byla téměř vnucena baskytara. Od května 2004 se schází pravidelně. Během prázdninového období 2004 budují novou zkušebnu v prostoru bývalé městské šatlavy. V srpnu 2004 vymýšlí Shak s Pitrisem název pro kapelu podle místa budoucího zkoušení - Šatlava.
Do přibyslavských slavností 2004 zkouší kapela ve skautské klubovně, avšak 14. září se stěhuje do šatlavy. Ta je již z větší části dodělána, chybí ještě zavést oficiální přívod elektrického proudu. V pátek 17. září má kapela první zkoušku v novém prostoru s novým elektrickým vybavením.
Na počátku února 2005 přichází nově do naší kapely kytarista Medvěd, který se svojí elektroakustickou kytarou přidal na kráse a plnosti zvuku. V současnosti hraje i na elektrickou kytaru.
17. března 2005 byl pozván do kapely Johny. Svými houslemi opět oživil naši muziku.
První koncert kapely Šatlava se uskutečnil dne 7. května 2005 při příležitosti setkání klubů na Festivalu SHM. Pro všechny členy to byl nezapomenutelný zážitek a věříme, že i pro posluchače, kteří vytvořili bezvadnou atmosféru.
Dne 28. května 2005 jsme byli pozváni zahrát na pouti ve Věžnicích. 10. června jsme společně s kapelou Vosa vystoupili na Zahradní slavnosti na školní zahradě, kterou pořádaly deváté třídy ZŠ Přibyslav.
na podzim 2006 kapela natáčí první oficiální Demo CD se čtyřmi skladbami ve studiu B&B Jámy. Křest dema se konal 9. prosince toho roku ve Věžnicích.
Po natočení Dema se kapela stále více dostává do podvědomí fanoušků. Nahrávky jsou úspěšné v soutěžích-
-první a druhé místo v Regionádě ČR Region
-3. místo v soutěži Naděje Beatu rádia Beat
-4. místo v soutěži Nokia Garážmistr
-projekt Future Line a koncert v Akropoli
Kapela získává zajímavé koncertní nabídky, které příjmá.
V půli dubna 2007 nás opouští Johny. Za jeho práci v kapele mu moc děkujeme. Na jeho pozici přichází Kása. Z dalších skvělých akcí více vypoví fotografie.
6.-9. prosince 2007 kapela nahrává dalších šest skladeb a tím vydává na vlastní náklad CD s názvem "ČAS JE V NÁS".
(z oficiálních stránek kapely www.satlava.eu)

krásný pokojíčky

27. ledna 2008 v 18:55 | hejave

Pokoj pro teenagery - vstup zakázán!


Padlo rozhodnutí - vaše skoro dospělé dítě dostane vlastní pokoj! Jenže jak to udělat, aby pro něj pokoj byl opravdu útulným místem, kde se může učit, bavit s kamarády a pohodlně spát?
Čím je dítě starší, tím je samostatnější a tím víc potřebuje a hlavně vyžaduje soukromí. To každý rodič důvěrně zná. Pokud se rozhodnete svému potomkovi tenhle velký sen konečně splnit a chystáte se mu zařídit jeho vlastní pokoj, měli byste zvážit několik věcí.
Plovoucí podlaha je praktická, protože se dobře udržuje. Kusové koberce jsou pak jejím příjemným doplňkem.

Koberec nebo plovoucí podlaha?
První věcí, nad kterou byste měli zapřemýšlet, je: Co uděláme s podlahou? Samozřejmě záleží hlavně na tom, jak naditá je vaše peněženka. Dřevěná plovoucí podlaha je dražší než koberec, na druhou stranu se taková investice vyplatí, protože »plovoučka« se lépe udržuje.
Plovoucí podlahy se hodí hlavně do prostornějších místností. Pokud se pro ně rozhodnete, je dobrý tip doplnit je alespoň kusovými koberci před postel či skříň - pokoj tak celkem lehce zútulníte a podlahu prohřejete.
Takhle vypadá ideální pokoj pro teenagery se vším všudy - oddělená část na spaní, dostatek pracovní plochy a místo k relaxaci a zábavě.

Tři pokoje v jednom? Chce to systém!
Uvědomte si, že vaše dospívající dítě bude v pokoji trávit většinu času, tedy pokud se zrovna bude zdržovat doma. Je třeba, aby pokoj sloužil jako studovna, obývací pokoj a zároveň ložnice. Nejlepší je rozdělit celý prostor na několik oblastí:

• Oblast ložnice - Máte-li možnost, umístěte postel k vnitřní zdi, protože od vnějších zdí jde hlavně v mrazivých nocích chlad a stěny studí. Nezapomeňte na noční stolek, aby bylo kam položit mobil, mp3 přehrávač, milostný dopis nebo rozečtenou knížku. Samozřejmostí je lampička pro čtení, nejlépe umístěná nad hlavou. Celý spací prostor pak můžete oddělit šatní skříní, šuplíky nebo třeba toaletním stolkem pro slečnu. Vedle postele by v žádném případě neměl být umístěný počítač, jehož magnetické vlny mohou rušit spánek. U podkrovních pokojíků je ideální místo pro koutek s pohodlnou postelí pod šikminou, ale pozor, aby každé vstávání neznamenalo novou bouli na hlavě.

• Oblast studovny - I když se puberťáci zpravidla vzpouzejí, do jejich života škola a učení prostě patří. Další a nejdůležitější částí pokoje je tedy studijní koutek. Samozřejmostí je pracovní stůl a počítač. Ideálním řešením je stůl do tvaru L, kdy je jedna část určena pro počítač a jako odkládací plocha, druhá je pracovní se spoustou místa k rýsování a psaní. Nezapomeňte na kvalitní židli, nejlépe výškově nastavitelnou a s opěrkami rukou.

• Oblast společenská - I mládež potřebuje mít vlastní obývák, kam si pozve kámoše nebo kámošky. Přece nebudou sedět v jednom pokoji s rodiči! Pokud zbylo v pokoji alespoň trochu místa, zkuste takový relaxační koutek realizovat - stačí nějaké menší křeslo či gauč a konferenční stolek. Nebojte se větší část podlahy zastavět - studenti už vážně nepotřebují mít na podlaze prostor pro stavbu autodráhy.
Nezapomínejte na barevnou harmonii. Přizpůsobte barevnost povaze výrostka. Tento je šitý na míru flegmatikovi.

Proboha, tady je zase binec!
Hlavně maminky mívají problémy s tím, jak jejich dorůstající potomci vnímají pořádek. Čím to je? Teenageři mají rádi všechno po ruce, nebaví je pořád něco uklízet na stejné místo. Takže nákup čtyř monstrózních skříní je úplně zbytečný. Chcete-li udržet alespoň relativní pořádek, pořiďte do pokoje větší počet věšáků a háčků. Oblečení sice nebude poskládané, ale aspoň se nebude válet všude po zemi.
(zdroj: http://utulne.atlas.cz/interiery/71927-pokoj-pro-teenagery-vstup-zakazan.aspx)

Lewis Životopis

27. ledna 2008 v 18:48 | hejave
Clive Staples Lewis se narodil 29. listopadu 1898 v Belfastu (Severní Irsko) Albertovi J. Lewisovi (1863-1929) a Florence Augustě Hamilton Lewisové (1862-1908). Lewis navštěvoval Wynyard School ve Watfordu, Hertfordshire. Pak se Lewis stal studentem Campbell College v Belfastu, ale tu po prvním semestru opouští a kvůli zdravotním (respiračním) potížím se stěhuje do Malvern v Anglii, kde studuje na Cherbourg House, přípravce na Malvern College. Od září 1913 do června 1914 studuje na Malvern College. Mimo to Lewis navštěvuje soukromé hodiny filozofie u profesora Lurgan College W.T.Kirkpatricka. V roce 1917 získává stipendium na Oxfordské univerzitě. Ale pak přichází 1. Světová válka a narukuje k Somersetské lehké pěchotě. Po té se vrací do Oxfordu, kde se stal učitelem filozofie. 20 května 1925 se stal oficiálním členem Magdalen College v Oxfordu, kde vyučoval anglický jazyk a literaturu 29 let. Roku 1931 se po diskuzi s J.R.R. Tolkienem (katolíkem) a Hugo Dysonem stává křesťanem. Kolem Lewise se vytvořila skupina přátel, která se po 16 let scházela u Lewise v pokoji v Magdalen College každý čtvrtek večer a v pondělí nebo pátek dopoledne v hostinci "The Eagle and Child" (Orel a dítě). Pojmenovali se "The Inklings" (Tušitelé) a členové byli J.R.R. Tolkien, Warren Lewis, Hugo Dyson, Charles Williams, Dr. Robert Havard, Owen Barfiel, Weville Coghill a další. V roce 1935 začne na návrh profesora F.P. Wilsona Lewis psát učebnici anglické literatury 16. století pro Oxfordskou univerzitu, která ale vychází až v roce 1954 a stává se slavnou. Lewis také získává Gollancz Memorial Prize for Literature za svou studii o středověké tradici "The Allegory of Love". Od května do listopadu 1941 publikuje časopis The Guardian každý týden jednu kapitolu "Rad zkušeného ďábla". Během následujících let také často vystupuje v rádiu BBC se svými úvahami a rozhovory s posluchači. Soubor Lewisových úvah v rádiu s názvem "Beyond Personality" byly později vydány knižně s názvem "K jádru křesťanství". "Velký rozvod" vychází na pokračování v časopise The Guardian od listopadu 1944 do dubna 1945. V roce 1942 se poprvé schází Sokratovský klub, diskuzní skupina přátel kolem Lewise. Roku 1946 získává čestný doktorát bohosloví na univerzitě v St.Andrews, roku 1948 se stává členem "The Royal Society of Literature" a v roce 1952 Lewis získává čestný doktorát literatury na Lavalské univerzitě v Quebecu. V září 1952 poprvé potkává Joy Davidmanovou (o patnáct let mladší americkou spisovatelku, která konvertovala od Judaismu ke křesťanství částečně pod vlivem Lewisových knih). V roce 1954 přestupuje z Magdalen College v Oxfordu na Magdalene College v Cambridge, kde se stává profesorem středověké a renesanční literatury. V tomtéž roce vychází jeho recenze na Tolkienovo dílo "Společenstvo prstenu". Na víkendy a prázdniny jezdí do "The Kilns" (svého domu) v Oxfordu. Stává se členem Britské Akademie. V roce 1956 získává "Carnegie Medal" za poslední díl Letopisů Narnie - Poslední bitva. 23. dubna (1956) se ožení s Joy Davidmanovou (jen formální manželství - kvůli britskému občanství pro Joy, které v té době hrozilo vyhoštění). O rok později je ale Joy hospitalizována s rakovinou. 21. března se ve Wingfieldské nemocnici koná svatba mezi Joy a Lewisem. Během roku se zdravotní stav Joy zázračně lepší. Roku 1958 jedou manželé Lewisovy na desetidenní dovolenou do Irska. V srpnu natáčí v Londýně deset úvah známých pod jménem "Čtyři lásky". 1959 - Lewis získává čestný doktorát literatury na univerzitě v Manchesteru. O rok později se ale bohužel Joyin zdravotní stav se opět horší, a tak (ještě s manželi Greenovými) podnikají výlet do Řecka. Krátce po návratu, 13 července, Joy umírá ve věku 45 let. Clive Staples Lewis umírá 22. listopadu 1963 v "The Killns" v Oxfordu, týden před svými pětašedesátými narozeninami. Ve stejný den byl v Dallasu zavražděn prezident J.F. Kennedy. Lewis je pochován na hřbitově v Holy Trinity Church v Oxfordu.

- 23. srpna 1908 zemřela na rakovinu Lewisova matka (v den narozenin svého manžela)
- 24. září 1929, umírá Lewisův otec Albert.
(z www.cairparavel.blog.cz)

tak to je mazec

27. ledna 2008 v 16:44 | hejave
1) Močí do výše očí.
2) Napovídá nepovoleným způsobem.
3) Nedovolený vstup do školy.
4) Nechá se od spolužáků osahávat a nehlásí to učiteli.
5) O přestávce kopal do dveří, a když byl napomenut, kopl si drze ještě jednou
6) Olizuje temperové barvy, a pak se diví že zvrací
7) Plival na schodišti na níže postaveného učitele vyššího ročníku, čímž snížil jeho vážnost.
8) Po písemné práci snědl tahák.
9) Pořád se hlásí a přitom nic neví.
10) Poslán namočit houbu se vrátil s mokrou hlavou a suchou houbou.
11) O přestávkách sedí klidně na místě a o hodině si hraje na babu.
12) Svým zpěvem úmyslně ruší hodinu zpěvu.
13) Váš syn hraje o hodině mariáš, hlásí dvacet, nemá krále a pak se hádá.
14) Vyhodil spolužákovu tužku z okna se slovy: Pokud tě má ráda, vrátí se
15) Hodinu co hodinu chodí na záchod a když se vrátí zpět vede ho pan ředitel za krk.
16) Zařval: "Nálet na blbý" a pustil mi na nohu kovadlinu.
17) Tonda skáče z okna.
18) Běhá po zdi.
19) Bez dovolení padá ze židle.
20) Hodil mokrou houbu po učitelce a ta po dopadu na zem udělala loužičku.
21) Leze do pětimetrové výšky na dvoumetrový strom.
22) Pravidelně chodí do školy nepravidelně.
23) Při písemce vnucuje spolužákům nápovědu.
24) Rozbil okno a vymlouval se, že nemůže dýchat.
25) Směje se mi za zády do očí.

will rozhovor

27. ledna 2008 v 16:41 | hejave
 • 1. Jsi věřící, a jestli ano, tak jaké náboženství?
 • No, věřím v Boha, ale moc nábožensky založenej nejsem. Jsem...asi křesťan.
 • 2. Jaká je tvojeoblíbená značka jean?
 • Asi Sevens.
 • 3. Na jaké další filmy jsi dělal konkurz kromě Narnie?
 • Konkurz jsem dělal na Prince Harryho, taky na film jménem Goodbye Mr Chips, na film Lorna Doone. Spoustu různých věcí, vážně.
 • Kdybys nehrál, co bys teď dělal?
 • Teď bych byl pravděpodobně na univerzitě, to si umím představit. Kromě mých zkoušek... (jako že by teď dělal zkoušky) Pravděpodobně se budu držet herectví.:)
 • Kdo je nejšílenější člověk ze štábu nebo herců?
 • Hmm, střídavě Georgie a Skandar. (Lucinka a Edmund)
 • Těšíš se na natáčení Prince Kaspiana?
 • Ano, těšim. Opravdu se už moc moc těšim!
 • Myslíš si že natáčení Lva, čarodějnice a skříně nějak ovlivní tvou budoucí hereckou kariéru?
 • Noo, jo, dramaticky, ale myslím že to bude ovlivnění k dobru. Úžasně, úžasně dobře. Mám opravdu štěstí že můžu být součástí toho všeho.
 • Jaký je tvůj nejlepší/nejlegračnější zážitek z natáčení?
 • Asi moment, kdy jsem řekl Skandarovi, že falešné skleněné střepy jsou z cukru, on je snědl a vyšlo najevo, že ve skutečnosti jsou silikonové. To se mu opravdu nelíbilo. Docela dobrej moment.
 • Navštěvuješ někdy nějakou z tvých fanouškovských sránek?
 • Někdy jo, když jim chci poděkovat za tak úžasnou práci, takže jo, navštěvuju.
 • Kdo myslíš že by vyhrál boj mezi tebou a Skandarem?
 • OMG, to je těžká otázka. Čestně? Nebo bych jako měl radši lhát? Čestně, pravděpodobně bych přepral Skandara s oběma rukama za zády, páskou na očích a nohama svázanejma k sobě.
 • Máš nějaké domácí mazlíčky?
 • Jo, mam kočku a dvě zlatý rybičky. Jedna se jmenuje Campden (k tomu měla ta ženská poznámku, že si MYSLÍ že se tak jmenuje, prej ho moc dobře neslyšela :)) a jedna Stroud, což jsou oblasti odkud je máme. Velmi vynalézavé.
 • Jakou máš velikost bot?
 • 8 nebo 9
 • Tancuješ?
 • Jo, miluju tancování. Tancuju hrozně ale rád.
 • Kdybys měl žít v nějaké jiné zemi, která by to byla?
 • Asi někde v Karibiku nebo tak něco.
 • Máš rád Harryho Pottera?
 • Jo, mam rád ty příběhy. Myslim že je to dobrý. Mam rád i filmy, ale myslim že na ně už začínám být trochu starý. Jsou určený dětem o trošku mladším než já, ale stále je dokážu ocenit.(teď se trochu vyměnily role: Will začal dávat otázky reportérce)
 • Jaká scéna z Lva,čarodějnice a skříně je tvá nejoblíbenější?
 • Rozhodně závěrečná bitva. (natáčet i sledovat)
 • Zpíváš si ve sprše?
 • Jo, vždycky si zpívám. Ať je na mě jakákoliv voda, vždycky zpívám.
 • Jak ses cítil ohledně tvého sestřihu v Narnii, a důvěřoval bys Adamsonovi znovu ohledně něj?
 • Ne! Ne, už bych tomu chlápkovi nedůvěřoval nic kolem mých vlasů! Už se to nikdy nestane. První věc pro příště: chci mít ohledně svých vlasů na výběr!
 • Jaký máš názor na tvé fanynky?
 • Líbí se mi to, myslim že je to opravdu pěkný. Cítím se tak nějak uctívaně. Ačkoliv nevim, proč by někdo měl být fanoušek mě, ale je to od nich hezký a moc si toho cením.
 • Máš nějaké zalíbení v Anně Popplewell?
 • Uh ne obávám se že jsme jen sestry, bratr a sestra, sourozenci.
 • 50.Jaká je tvá nejoblíbenější barva?
 • modrá

william moseley životopis

27. ledna 2008 v 16:40 | hejave
William Moseley je synem anglického kameramana Petera Moseleyho. Jeho celovečerním hereckým debutem se stal film Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (režie Andrew Adamson). Vedoucí castingu Pippa Hall si jej poprvé všimla během hledání hereckého obsazení televizního filmu Cider with Rosie. Tehdy roli nedostal, avšak Hall na jeho herecký talent nezapomněla a o pět let později mu nabídla roli Petra v Letopisech Narnie.

Film vypráví příběh čtyř sourozenců, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle starého profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Petr opouští Londýn ještě jako dítě, ale v průběhu děje se stává statečným a dospělým vůdcem, bojujícím za osvobození Narnie. "Jednoduše řečeno - když Petr prochází tou skříní, je ještě chlapec. Když z ní na konci vyleze zpět, je to muž. A když se ohlédnu zpět, uvědomuji si, že podobná proměna potkala během natáčení tohoto filmu i mě." říká William Moseley.

V roce 2002 si zahrál v televizním filmu Goodbye, Mr. Chips.
(z www.osobnosti.cz)

Krystal Meyers životopis

27. ledna 2008 v 16:37 | hejave
Krystal Meyers je devatenáctiletá holka z Tennesee, a co je na ní tak zajímavé? Bez nějakých nesnází se dokáže přesunout z jemného do tvrdého rocku a to vše prokombinovat s akustickými melodiemi. Tím si tak od mnoha hudebních kritiků vysloužila přezdívku "křesťanská Avril Lavigne". Proč křesťanská? její texty jsou prodchnuty (jejím) vztahem k Bohu a jsou zaměřeny především na problémy mladých teenagerů, jako je např. nátlak vrstevníků.

Krystal Meyers začala psát písně v deseti letech a ve třinácti hrála na akustickou kytaru. V šestnácti (2005) letech vydala své první album. Její druhé album Dying for a heart bylo vydáno 19. září 2006.
(z www.osobnosti.cz)

Jaroslav Foglar životopis

27. ledna 2008 v 16:34 | hejave
Jaroslav Foglar byl český prozaik, publicista, redaktor mládežnických časopisů a významná osobnost českého skautského hnutí.

17. července 1911, když mu byly 4 roky, ztratil otce Jindřicha, kterému bylo pouze 39 let. Od té doby žil jen s matkou a starším bratrem. V roce 1914 se přestěhovali z Nuslí ma Vinohrady. Jako třináctiletému mu v roce 1920 vychází literární pokus, báseň Měsíční noci. V roce 1923 vychází Foglarovi časopisecky povídka Vítězství, která byla vlastně prvním krůčkem ke spisovatelské dráze Jaroslava Foglara.

Jaroslav Foglar studoval Veřejnou obchodní školu. Zaměstnán byl po třináct let jako úředník, potom jako pedagogický pracovník v domově mládeže. Pracoval také jako odpovědný redaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed. Pod přezdívkou Jestřáb vedl po celý život skautské oddíly.

Kromě zaměstnání se Foglar velmi intenzivně věnoval skautingu. Již během svých studií se díky svému staršímu bratrovi seznamuje se skautským hnutím. V roce 1924 se stává členem 34. skautského oddílu, kde dostává přezdívku Jestřáb. Ta ho pak provází celý život. V roce 1925 se Foglar stává zástupcem vedoucího tzv. Dvojky a o dva roky později stojí v jejím čele.

V roce 1935 začíná Foglarova spolupráce s časopisem Mladý hlasatel, ve kterém v roce 1938 začíná vycházet Foglarův a Fischerův komiks Rychlé šípy. V roce 1941 je časopis německou správou zakázán.

Po skončení 2. světové války působí Jaroslav Foglar krátce v časopisu Junák, později začíná vydávat časopis Vpřed. Po komunistickém převratu v roce 1948 časopis zaniká.

V letech 1948 - 53 a pak od roku 1964 je Jaroslav Foglar spisovatelem z povolání. Přitom vede svůj skautský oddíl pod jménem Městská stanice mladých turistů, protože skauting je zakázán.

Po nástupu komunistů je Foglar jako spisovatel nežádoucí, jeho knihy nesmějí vycházet. Teprve v roce 1965, v době částečného uvolnění politické situace, mu vychází další kniha Tajemná Řásnovka. O dva roky později vychází Foglarovy knihy Poklad černého delfína a Kronika Ztracené stopy. V obnoveném časopisu Junák vycházejí obnovené díly komiksu Rychlé šípy, vzniká televizní seriál Záhada hlavolamu.

Na počátku sedmdesátých let znamená nástup tzv. normalizace pro Foglara opět zákaz publikování. 17.2.1981 umírá Foglarova maminka ve věku 102 let.

Po roce 1989 se Foglarovy knihy opět vrací ke svým čtenářům. Jméno Jaroslav Foglar a jeho přezdívka Jestřáb se stávají pro český skauting symbolem.

Jaroslav Foglar zemřel po dlouhé nemoci v pražské Thomayerově nemocnici.
Dílo Jaroslava Foglara:

Dvaadvacet knih pro mládež, které Jaroslav Foglar napsal, má dva společné jmenovatele: jednoznačnou oblibu u několika generací čtenářů a neproměnnou ideovou linii spočívající ve výchově lásky k přírodě, k čestnosti, obětavému přátelství, pracovitosti a odpovědnosti v životě - tedy k ideálům skautingu. Foglar měl pochopení pro psychiku mladého čtenáře a jeho výrazové prostředky, které v dlouhodobém styku s dospívajícími odpozoroval.

Knihy:
Přístav volá - 1934
Boj o první místo - 1936

Hoši od Bobří řeky - 1937, vyprávění o prvním seznámení se chlapců z městské čtvrti s přírodou, o jejich prvním stanovém táboře a o plnění bobříků. Čtenář je svědkem toho, jak se z městských, stále se nudících kluků stávají pod vedením Rikitana čestní a slušní chlapci, kteří stále prahnou po nových a nových dobrodružstvích.

Tábor smůly - 1938
Chata v Jezerní kotlině - 1939
Historie Svorné sedmy - 1940
Pod junáckou vlajkou - 1940

Záhada hlavolamu - 1941, v roce 1969 vznikl televizní seriál pod vedením režiséra Hynka Bočana a
zfilmováno v roce 1993 režisérem Petrem Kotkem. Známými rekvizitami jsou např. záhadný hlavolam Ježek v kleci, Tleskačovo létající kolo nebo tajemný Em, bezeslovná píseň Vontů nebo temné uličky Stínadel.

Když duben přichází - 1944
Stínadla se bouří - 1965
Poklad Černého delfína - 1966
Kronika Ztracené stopy - 1967
Dobrodružství v Zemi nikoho - 1968
Tajemství velkého Vonta - 1986
Život v poklusu - 1990
Nováček Bubáček píše deník - 1990
Jestřábe, vypravuj ....... I., II. - 1990
Výprava na Yucatan - 1990
Strach nad Bobří řekou - 1990, do životů hochů od Bobří řeky zasáhne německá okupace

Dobrodružství v temných uličkách - 1990, souborné vydání trilogie Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Hlavními postavami jsou Rychlé šípy.

Příběhy Rychlých šípů - 1992, příběhy Rychlých šípů převedené do prózy. Rychlé šípy je název fiktivního klubu pěti hochů, jimiž byli Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka

Náš oddíl - 1992
Závod o modřínový srub - 1993
Modrá rokle - 1994, podle kreslených seriálů
Kronika Hochů od Bobří řeky I., II. - 1996
Z Bobří hráze - 1999

Divadelní hry:
Tábor ve Sluneční zátoce - 1939
Tajemství Jezerní kotliny - 1970

Kreslené seriály:
Příběhy Medvědí družiny - 1945 - 46
Pim a Red - 1947 - 48
Za poklady starých Inků - 1948
K pramenům neznámé řeky - 1964 - 65
Rychlé šípy - 1969 - 71
Kulišáci - 1963 - 66
Váhy života a smrti - 1968 - 69, převedená povídka
Záhada hlavolamu - 1970, převedený román
Stínadla se bouří - 1970, převedený román
Expedice Borneo
Modrá rokle - 1984, 1987, 1991
Ztracený kamarád - 1987, převedený román
Svorní gambusíni - 1943 - 44
Chata v Jezerní kotlině - 1969 - 70, převedený román
Příběh ze tmy - 1990, převedená povídka
Lov na netvora - 1990, převedená povídka
Jeskyně Saturn - 1990
Nyam, nejlepší z dobrých - 1993, převedená povídka
Nikdy nevzdávej - 1994, převedená povídka
Rychlé šípy - 1998, kompletní vydání všech příběhů
Svorní gambusíni a jiné příběhy - 1999

Příručky pro práci s mládeží:
Zápisník 13 bobříků - 1941
Můj turistický zápisník - 1985
Pocty a vyznamenání Jaroslava Foglara:

Bronzová svastika Náčelnictva - 1928
Stříbrná svastika Náčelnictva - 1930

První cena v soutěži o nejlepší knihu pro mládež vyhlášené nakladatelstvím Melantrich, za knihu Přístav volá - 1934

Skautská láska - 1938, jedno z nejvyšších skautských vyznamenání

Stříbrný stupeň Junáckého kříže Za vlast 1939 - 45 - 28.10.1946, ocenění Foglarovy činnosti za okupace.
Jeho oddílu Dvojka je uděleno vyznamenání bronzový Junácký kříž.

Řád čestné lilie v trojlístku - zlatý stupeň - srpen 1990
Řád stříbrného vlka - 4.6.1995, nejvyšší skautské vyznamenání získal na VIII. junáckém sněmu
(z www.osobnosti.cz)

Úchvatné šatičky 2

27. ledna 2008 v 16:32 | hejave